Vacuum efficiency

Determine the efficiency of a vacuum cleaner with a power input of 1.2 kW when the suction power is 360 W.

Final Answer:

e =  30 %

Step-by-step explanation:

P=360 W Q=1.2 kW W=1.2 1000  W=1200 W  η=QP=1200360=103=0.3  e=100 η=100 0.3=30%



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to send us. Thank you!







Tips for related online calculators
Our percentage calculator will help you quickly and easily solve a variety of common percentage-related problems.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

basic operations and conceptsUnits of physical quantitiesthemes, topicsGrade of the word problem

Related math problems and questions: