One frame

5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?

Correct result:

c =  6 Eur

Solution:

c=12/(53)=6 Eur



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Wine
    vino_1 A bottle of wine costs 21 euros; and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much a bottle cost?
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Czech crowns
    KC.JPG Small Petra save money. Grandfather give her 10 crowns. Petra asked his older sister let her calculate how much he has saved up. Sister told her that he has less than 30 crowns. If the sum is divided by three left one crown. If the sum is divided by the f
  • Three friends
    penize_49 Cuba, Matthew and their friend Adam found a brigade during their weekend weekends because they wanted to make a joint trip to the Alps that they planned for the spring break. Cuba enjoyed the skiing trip very much, so he was not lazy to get up and went to
  • Three 43
    penize_49 Three brothers inherited a cash amount of 62,000, and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  • Siblings
    tri-sourozenci Three siblings had saved up a total of 1,274 CZK. Peter had saved up to 15% more than Jirka and Hanka 10% less than Peter. How much money they saved each one of them?
  • One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  • Buns and toasts
    vaha_16 Two buns weigh 10 grams more than two toasts. One Bun and two Toast weigh a total of 110 grams. How many grams weigh three toasts? How many grams does a Bun weigh?
  • Discount sale
    penize_49 After the discount, the computer costs 9600, - CZK. How much did it cost when the price was reduced: a) by half b) by a third c) by one fifth and then by 160 CZK
  • Fresh juice
    flasa The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells it in liter plastic bottles, which the customer buys from him. A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle. There is no charge for turning the ju
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate size of subsidies to trip group of 28 s
  • Trio
    work Trio of workers earn 750 euros. Money divided by the work that each of them made​​. First received twice as the second, the second received three times more than the third. How many got everyone from workers?
  • Bottle
    bottle Bottle with wine costs 58 USD. Wine is 27 USD more expensive than the empty bottle. How much is the bottle itself?
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Cash back
    ceskamena After a trip 24 students have left more than 650 but less than 690 CZK (Kc). How much each student receives return when the amount is divisible by the number of pupils?
  • Chewing gums
    zubna-pasta_1 For 3 chewing gums, you will pay 20 CZK less than 7 chewing gums. How much is 1 chewing gum and how much does a 5pcs package cost?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?