Twelve eggs
A dozen eggs cost 80 cents. How much will 3½ dozen eggs cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Eggs 4
The cost of a half dozen eggs is 45.00. How much does a piece of egg cost?
- After 6
After buying half a dozen eggs, three cans of sardines, and a pack of milk, Enya received a change of P0.50 from her P200. The pack of milk costs P105, and a can of sardines costs P16.50. How much is the price of an egg?
- Marry
Marry had 1 1/2 dozen eggs in the refrigerator. She used 1/3 of the eggs. What part of the eggs was used?
- Gasoline price
At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
- Suppose 9
Suppose that 14 inches of wire cost 42 cents. At the same rate, how much (in cents) will 48 inches of wire cost?
- Bulk purchase rabat
You can purchase a gross (12 dozen) of 1-inch tape at 93 cents per roll. Individual rolls of the same tape are $1.02 each. Describe the amount (in percent) that you will save if you take advantage of buying tape in bulk.
- Chocolate 4302
How much does whole chocolate cost when 2/3 costs 24 cents?
- Identical 72024
Four rabbits are 15 cents cheaper than seven identical rabbits. How much do three rabbits cost?
- Cake 9
1/3 of a cake costs 3$ and 50 cents. Then how much does the whole cake cost?
- Chocolates 2800
One popsicle and one chocolate cost € 2 and 10 cents. Three popsicles and two chocolates cost € 5 and 10 cents. How much is one popsicle, and how much is one chocolate?
- Birthday party
For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdogs and 5 1/3 dozen bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
- Lemonades 2816
Three cakes and two lemonades cost € 3 and 21 cents. Three cakes and three lemonades cost € 3 and 99 cents. How many cents does one cake cost, and how much does one lemonade cost?
- Neighboring 5081
Three neighboring hens lay 4 to 6 eggs in two days. How much will they bear in 10 days? How much will they bear in April?
- Saleswoman 6265
They print 1,300 copies at the copy center. One copy costs 10 cents. The cost of printing one copy is 3 cents. The saleswoman receives €25 per day. How much does a copy center make per day?
- Painting
The room is 50 meters long, wide 60 dm, and 300 cm high. Calculate how much it will cost to paint if the area of windows and doors is 15% of the total area. One square meter costs 50cents.
- Creases 2795
Three punch cuts cost as much as two creases. How much do you cost if the price of five punch cuts is 2 euros 50 cents?
- Fittings
If 7 3/4 dozen 1/2 inch connector fittings cost $31, what is the cost per dozen?