Identical 72024
Four rabbits are 15 cents cheaper than seven identical rabbits. How much do three rabbits cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?
- Cheaper 4609
The pizza and fries cost € 18. French fries are € 8 cheaper. How much do two pizzas cost?
- Cheaper 60033
Iced tea in a bottle costs 1.20 euros. A bottle is seven times cheaper than tea. How many euros does a bottle cost, and how much tea?
- Chocolate 10
Anička bought three identical chocolates. Tonda bought 5 identical chocolates. Tonda paid 8 euros more than Anička. How much did one chocolate cost?
- Apples and pears
Apples cost 50 cents a piece, pears 60 cents a piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought five pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
- Gardener 5
The gardener bought 17 apple trees and 11 pears. He paid a total of €111.65. How many euros did 1 pear cost, if we know that its price was 35 cents higher than the price of 1 apple tree? How much would the gardener pay for 28 apple trees and 15 pears?
- Sale off
The product cost 95 euros before the sale. After-sale off cost 74 euros and 10 cents. About what percentage of products became cheaper?