Matilda
Matilda measures the perimeter of her bedroom to determine how many feet of the border she needs to go around the tops of the walls. Two walls are each 96 inches long, and two walls are each 3 yards long. She pays $30 for a border that costs $1 per foot. What steps should you take to determine if Matilda bought the correct amount of border? Select all that apply.
Calculate the area of Matilda's bedroom.
Convert so that Matilda's wall measurements are both in the same units.
Calculate the number of feet of the border that Matilda bought.
Add 48 inches and 1.5 yards to obtain the perimeter of Matilda's bedroom.
Compare the number of feet of border Matilda bought with the number of feet in the perimeter of her bedroom.
Calculate the area of Matilda's bedroom.
Convert so that Matilda's wall measurements are both in the same units.
Calculate the number of feet of the border that Matilda bought.
Add 48 inches and 1.5 yards to obtain the perimeter of Matilda's bedroom.
Compare the number of feet of border Matilda bought with the number of feet in the perimeter of her bedroom.
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to convert length units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1
Related math problems and questions:
- Mimie
Mimie wants to put lace around her square frame. Each side of the square measures 3 feet. What is the total length of the lace that she will use?
- Solve 11
Solve. Round the length and width to the nearest half unit, then solve for the area and perimeter. Enter your answers as whole numbers or decimals. Margo wants a new carpet and a new wallpaper border for her bedroom. The room is 5.7 yards long and 6 6/7 y
- Ms. DiSalvatore
Ms. DiSalvatore has 31 ½ feet of ribbon that she will use for a class project. Each student needs to have 1 ¾ foot of ribbon. How many students will she be able to give an equal amount of ribbon?
- Patsy
Patsy makes pillows. She needs 232 inches of trim for the edging. Trim costs $5.50 for a 3-yard spool or $1.10 per foot. What is the least amount Patsy can spend to get the trim she needs? Explain your reasoning.
- Fencing
Ruby is purchasing fencing to go around a rectangular lot which is 4x + 9 feet long and 3x - 5 feet wide. Which expression represents the amount of fencing she must buy?
- Her goal
Her goal is to walk 10,000 steps each day. She measures her average step length to be 30 inches. If she walks 10,000 steps in a day, how many miles will she walk?
- Quiz or test
I have a quiz with 20 questions. Each question has four multiple-choice answers, A, B, C, D. THERE IS NO WAY TO KNOW THE CORRECT ANSWER OF ANY GIVEN QUESTION, but the answers are static, in that if the "correct" answer to ; 1 = C, then it will always be e
- 144 steps
To get around the garden, we have to take 144 steps—eight steps less in width than in length. One step is five decimetres long. What are the dimensions of the garden? What are its perimeter and its area?
- In which
In which of the following expressions does the number 16 fill in the blank so that the equation is true? Select all that apply. A) 8(___ + 3) = 32 + 24 B) 8(2 + 9) = ___ + 72 C) 4(7 + 4) = 28 + ___ D) 8(5 + 6) = 40 + ___
- One-tenth 24421
Zdenka wants to tile her new bathroom. The bathroom has a square shape with a side length of 2.5 m. How many euros will he pay for new paving if 1 m² of paving costs 12 euros? But for tiling, do you have to account for one-tenth of the tiling waste that n
- Brooke
Brooke divided 2/3 by 1/6 and got 1/9. Her classmate told her that she wasn't correct. What do you think went wrong with Brooke's solution? Explain your answer in 2 - 3 sentences.
- Rita bought
Rita bought a school shirt for $16.99, a pair of white gym shorts for $12.95, and a white T-shirt for $9.90. She turned in a voucher for $8.75. If she pays her bill with two 20 - dollar notes, what change did she receive?
- Bulk purchase rabat
You can purchase a gross (12 dozen) of 1-inch tape at 93 cents per roll. Individual rolls of the same tape are $1.02 each. Describe the amount (in percent) that you will save if you take advantage of buying tape in bulk.
- Tablecloth 6336
For a round table with a diameter of 75 cm, you need to sew a tablecloth that should extend 10 cm around the table. A 1.5 cm slat is added to the border. How many square meters of lath do we need for this table?
- Jackie 2
Jackie bought an equal number of tulip bulbs and daffodil bulbs. Along the length of her garden, Jackie planted 6 daffodil bulbs and 3 tulip bulbs per foot. She has 5 daffodil bulbs and 29 tulip bulbs remaining to plant elsewhere. How long is Jackie's gar
- Three cats
If three cats eat three mice in three minutes, after which time 90 cats eat 90 mice?
- Kolomazník 48083
Mr. Kolomazník needs to repair the fence around his property. The plot is a rectangle with side lengths of 26 m and 38 m. How many meters of netting must he buy? How many crowns will he pay for it if 1 m of mesh costs CZK 70?