Dried fruit

The manufacturer produces a mixture of dried fruit. He purchased:

10kg pineapple for 200 Kc/kg
2kg papaya for 180 kc/kg
1kg of banana for 400 Kc/kg

How many kgs of raisin for 80 Kc/kg must be put into the mix by the manufacturer so that the production price of the mixture is 120 Kc/kg.

Correct result:

m =  30 kg

Solution:


120 = (10•200+2•180+1•400+m•80)/(10+2+1+m)

(10+2+1+m) • ( 120 ) = (10+2+1+m) • ( (10•200+2•180+1•400+m•80)/(10+2+1+m) )

40m = 1200

m = 30

Calculated by our simple equation calculator.



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Please write to us with your comment on the math problem or ask something. Thank you for helping each other - students, teachers, parents, and problem authors.

Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Looking for help with calculating arithmetic mean?
Looking for a statistical calculator?
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

 
We encourage you to watch this tutorial video on this math problem: video1

Next similar math problems:

  • Fruit salad
    banan The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1 k
  • CuSO4 mixture
    chemia_2 How many grams of solid CuSO4 we have to add to 450g of 15% CuSO4 solution to produce a 25% solution?
  • Candy
    bonbons_5 The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg
  • Candies
    zele-bonbony_1 The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of
  • Tea mixture
    tea_1 Of the two sort of tea at a price of 180 CZK/kg and 240 CZK/kg we make a mixture 12 kg that should be prepared at a price of 200 CZK / kg. How many kilos of each sort of tea will we need to be mixed?
  • Equation
    rovnice_3 Solve the equation: 1/2-2/8 = 1/10; Write the result as a decimal number.
  • Candy
    friends Peter had a sachet of candy. He wanted to share with his friends. If he gave them 30 candies, he would have 62 candies. If he gave them 40 candies, he would miss 8 candies. How many friends did Peter have?
  • Bakery and flour
    silo_1 The bakery tray for flour was filled to 3/4 volume. After removing 875 kg of flour, it was filled to only 2/5 of the volume. How many tons of flour is in the full tray?
  • Average
    avg The arithmetic mean of the two numbers is 71.7. One number is 5. Calculate the second number.
  • Unknown number
    nums Identify unknown number which 1/5 is 40 greater than one tenth of that number.
  • Fifth of the number
    numbs_5 The fifth of the number is by 24 less than that number. What is the number?
  • 5 people
    penize_49 5 people have $122000 and 1 person has $539000. How much should each person (equally) pay?
  • Simple equation
    axes_1 Solve for x: 3(x + 2) = x - 18
  • Heating plant
    coal_1 Workers dump imported coke at heating plant. On the first day used half of the amount, the second day three quarters the rest and on the third day left 120 tons. How much coke they dump at heating plant?
  • Trees avg
    stromcek The worker planted 96 trees on Monday, 120 on Tuesday and 61 trees on Wednesday. How many trees did he plant on Thursday if he averaged 105 trees per day?
  • Calcium and citality
    milk_products The daily dose of calcium obtained using 0.75 liters of milk and 60 grams of cheese. A/ At the morning I drank half a liter of milk. How much cheese I must eatto eat a daily dose of calcium? b / I ate 50 grams of cheese, how much milk I must drink? c /
  • Meat
    maso Half a kilogram of pork and three-quarters of a kilogram of beef cost total 5.1 USD. One quarter of a kilogram of beef and 1 kilogram of pork cost 4.9 USD. Determine the price of 1 kg of each type of meat.