Contributed 65174
Aunt and uncle bought Katy's skis together. They were 3:2 for the entire price of the skis. Uncle contributed 60 euros. How many euros did Katy's skis cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Check out our ratio calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Measures 1576
Katy, whose step measures 50 cm, counted 294 steps from her house to her aunt's. How many steps will Katy's father take on the way to his aunt if his step measures 70 cm?
- They bought
They bought the students a set of notebooks for 65 euros. The first set cost € 2 and the second € 3. There were five times as many two-euro as three-euro sets. How many sets of workbooks are there?
- Gold fabric
Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meters of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
- Skis
Skis, which cost € 800, became 25% more expensive before the season. After the season, they became cheaper again by 25%. How many euros did the skis cost after the discount?
- Two shops
In two different shops, the same skis had the same price. In the first, however, they first became more expensive by 20% and then cheaper by 5%. In the second, they were first cheaper by 5% and then more expensive by 30%, so after these adjustments in the
- Three-euro 8145
Martin bought two-euro and three-euro stickers for 65 euros. There were five times more than two euros. How many stickers of all kinds did Martin buy?
- Remembered 2766
Aunt bought 6 identical mugs and one coffee pot. She paid €60 in total. A teapot was more expensive than one mug but cheaper than two mugs. Auntie remembered that all the prices were in whole euros. How much € was one mug and how much was a kettle?
- Purchase
The mother bought five boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total of CZK 147. Aunt bought seven boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How would CZK together have saved i
- Contributed 20953
Three friends submitted a lotto for €600. Karel gave €250, Laco €200, and Josef gave the rest. They won €15,000 and shared the winnings in the same proportion as they contributed to the sport. How many euros did Josef receive?
- Ramit
Ramit bought 10 pens,8 pencils and 4 books, pens were Rs.5 1/2 each, pencils were Rs.2 1/2 each and books were Rs. 11 1/2 each, how much do they cost together?
- Three-quarters 29441
Peter bought a calculator. He saved three-quarters of its price himself, and half of the remaining amount was given to him by his grandfather. He still lacked 7 euros, which he borrowed from his brother. How much did the calculator cost?
- Grandfathers' 2572
My father pleased his mother with orchids for which he paid 50 euros. Grandfathers' orchids cost 80 euros for their grandmother. How many orchids did they buy together if one cost 10 euros?
- Fruit equation
Find how many peaches could be bought instead of buying one melon, one pear, one apple, and two plums if we know that: • Melon and plum cost the same as three apples • if we subtract the price of a pear from the price of peach, we get the price of plum •
- Rectangular 7578
My aunt paid CZK 2,592 for linoleum in a 15 meters long rectangular hallway. How much did 1m of linoleum cost? The following month, linoleum was discounted by a third. How many crowns could the aunt save if she bought it a month later?
- Ordering 4452
Mr. Milan bought a new bicycle. The Milan he chose was out of stock, so he had to order it. When ordering, he paid a deposit of 110 euros, which is 40% of the total price. How many euros did Mr. Milan's bike cost?
- Coins
In the ticket machine were together one hundred coins. They were only 20 and 50-cent coins. The sum total was 29 euros and 60 cents. How many were in ticket machine coins, and which type?
- Register 7782
On a skiing trip, Eva bought two colas for 1 euro and 50 cents each, two muesli bars for 50 cents, and bananas for 2 euros and 50 cents. How much did it cost to buy it in total? How much of the 10 euro bill did they give her back at the cash register?