They bought

They bought the students a set of notebooks for 65 euros. The first set cost € 2 and the second € 3. There were 5 times as many two-euro sets as three-set ones. How many sets of workbooks are there?

Correct answer:

a =  25
b =  5

Step-by-step explanation:


2a+3b=65
a=5b

2•a+3•b=65
a=5•b

2a+3b = 65
a-5b = 0

a = 25
b = 5

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Family party
    mini-torticky Anna has 5 €, Anezka has 4,60 € and for all the money they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third more
  • Operations with sets
    venn5 The set B - A has twice as fewer elements than the set A - B and four times fewer elements than the set A ∩ B. How many times more elements does the set A have than the set B?
  • Purchase
    supermarket Three buyers pay € 468. The first paid 3-times more than second, third half over second. How many euros paid each of them?
  • Notebooks
    Notebook Liza, a store owner, buys 560 notebooks. He sold 3/8 of the notebook, and then she adds the stock of a notebook of 1/4 of the number of notebooks she bought. What is the total number of notebooks she purchased?
  • A ball
    ball1 A ball and a plush toy cost 32.80 euros. How much does a ball cost if it is € 9.50 cheaper than a toy?
  • Dera bought
    oku_pokladna Dera bought a set of 2 files and 5 notebooks for a special offer of $12.95. if the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and file?
  • MF graduate
    venn 78 school students graduate from mathematics or physics. There are three times more students who graduate from mathematics and do not graduate from physics than those who graduate from physics and do not graduate from mathematics. 69 students graduate fro
  • Piggy
    pig A man bought a pig for € 60 then sold it for € 75. Then again bought for € 90 and sold it for € 100. How many € earned?
  • Repairing
    penize Three employees earned a total of € 469 for repairing the equipment. They split so that the first got 20% more than the second, and the third 15% more than the second. How many euros did everyone get?
  • Subsets
    1venna_sets How many are all subsets of set C = (97, 67, 66, 18, 59, 64)?
  • Two sets
    venn_intersect Suppose Set B contains 69 elements and the total number elements in either Set A or Set B is 124. If the Sets A and B have 29 elements in common, how many elements are contained in set A?
  • Two markers
    mince Two markers and one eraser cost 35 pesos, and three markers and four erasers cost 65 pesos. Find the cost of a marker and an eraser.
  • Word problem
    hungary-flag 348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students. How much pay for all the food, if every meal cost 5.3 euros?
  • Soccer balls
    futball_ball Pupils in one class want to buy two soccer balls together. If each of them brings 12.50 euros, they will miss 100 euros; if each brings 16 euros, they will remain 12 euros. How many students are in the class?
  • Euros
    bicycles Peter, Jane, and Thomas have together € 550. Tomas has 20 euros more than Jane, Peter € 150 less than Thomas. Determine how much has each of them.
  • Three days
    skolske-zosity During the three days sold in stationery 1490 workbooks. The first day sold about workbooks more than third day. The second day 190 workbooks sold less than third day. How many workbooks sold during each day?
  • Apples and pears
    banan Apples cost 50 cents piece, pears 60 cents piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought 5 pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?