Jada keeps
Jada keeps bees on her farm. This morning, she collected 2 pounds of honey. She is putting the honey in jars to sell at her farm stand. Each jar holds 5/9 of a pound of honey. How many jars worth of honey does Jada have?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Do you want to round the number?
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Do you want to round the number?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Roberta
Roberta bought 9/10 pound of raisins. She put 2/5 pounds in bags for her lunch. How many 2/5-pound bags can Roberta fill? Does she have any left over?
- Piglets food
In the morning, Christopher puts out 7 3/5 pounds of food for the piglets on his farm. In the evening, he puts out another 6 4/5 pounds. How much food does Christopher put out in all?
- Nelly’s
Nelly's mother also bought 3 1/3 pounds of strawberries for smoothies. She estimates she will need 1/9 of a pound of strawberries for each smoothie. How many smoothies can she make with the strawberries she bought?
- Honey
Ila collected the honey from 3 of her beehives. From the first hive, she collected 2/3 gallons of honey. The last two hives yielded 1/4 gallon each. After using some of the honey she collected for baking, Lila found that she only had 3/4 gallon of honey l
- Coffee 6
Coffee worth $1.05 per pound is mixed with coffee worth 85 cents per pound to obtain 20 pounds of a mixture worth 90 cents per pound. How many pounds of each type is used?
- Saving in January
On the 1st of January, a student puts $10 in a box. On the 2nd, she puts $20 in the box, and so on, putting the same number of 10-dollars notes as the day of the month. How much money will be in the box if she keeps doing this for a) the first ten days of
- Vanilla ice cream
Alice stopped at an ice cream stand. Today they had pineapple, chocolate, yogurt, punch, vanilla, and apple ice cream on offer. Alice wants to buy two scoops of different ice cream. How many fewer options does Alice have when choosing ice cream if she kno