Amusement park.
A group of friends wants to go to the amusement park. They have $311.50 to spend on parking and admission. Parking is $16.75, and tickets cost $32.75 per person, including tax. Write and solve an equation which can be used to determine the number of people who can go to the amusement park.
Final Answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- 5 friends
Five friends bought tickets to mt. Olympus amusement park and lunch. The cost of each admission was $15, and each lunch cost $7.50. write two equivalent expressions, then find the cost of the trip. - Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost - Sarah 7
Sarah bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.56 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $33.96. Write and solve an equation which can be used to determine, how much each bottle of juice cost. - Felipe
Felipe is planning a party. He has $50.00 to spend on sandwiches that cost $2.50 per person, $25.00 to spend on drinks that cost $1.50 per person, and $25.00 to spend on gift bags that cost $3.00 per person. Which expression could be used to show the amou - Flat internet program
Under her cell phone plan, Sarah pays a flat cost of $69 per month and $4 per gigabyte. She wants to keep her bill at $83.80 per month. Write and solve an equation that can be used to determine the number of gigabytes of data Sarah can use while staying w - Possibilities 66804
Without listing all the possibilities, calculate how many different pairs can be made A) of 12 pupils who want to go down a water slide on a two-seater inflatable in the water park. B) of 15 pupils who want to ride toy cars in the amusement park. - Guadalupe
Guadalupe bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $1.93 and a 15-pack of juice bottles for a total cost before tax of $32.83. Write and solve an equation that can be used to determine x, the cost of each bottle of juice.
