Two wine
In the ratio of 2:1, mixed wine solution cost 4.1 USD.
In the ratio of 1:2, mixed wine solution costs 4.5 USD.
How much does a liter of each wine cost?
In the ratio of 1:2, mixed wine solution costs 4.5 USD.
How much does a liter of each wine cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Themes, topics:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- One deci
Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does one dl cost?
- Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost?
- Gold fabric
Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meters of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
- Millilitres
A 30-milliliter bottle of special fluid costs $50. How much does one milliliter of this fluid cost?
- Madam 2
Madam Lowa bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Bottle
Bottle with wine costs 42 USD. Wine is 11 USD more expensive than the empty bottle. How much is the bottle itself?
- Mdm Low
Madam Low bought four cakes and four puffs for $16. Each cake costs $0.50 more than each puff. How much did one puff cost?
- Cake 9
1/3 of a cake costs 3$ and 50 cents. Then how much does the whole cake cost?
- Whipped 82128
700 ml of whipped cream costs €4.99. We bought 6 of them for €29.94. How much does 1 liter of whipped cream cost?
- Wines
Eleven liters of white wine and eight liters of red wine cost a total of 1315 CZK. 1 liter of white wine was 10 CZK cheaper than a liter of red wine. How much is 1 liter of white and how much red wine?
- Flower shop
In a flower shop, a bunch containing 3 tulips, 2 roses, and 1 daffodil cost $10.79. A different bunch containing 1 tulip, 2 roses, and 3 daffodils costs $10.13. A tulip costs 35 cents more than a rose. How much does 1 tulip and 1 rose, and 1 daffodil cost
- The cost 9
The cost of 8 1/4 L petrol is $33. What is the cost of one liter?
- In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?
- Unit cost 2
Anarie bought 3 1/2 yards of fabric for $21.00. How much did each yard cost?
- A pack
A pack of 8 sports drinks costs $5. How much would it cost to buy 72 sports drinks?
- Mailing
Pablo's mailing packages, each small package costs $2.10 to send, and each large package costs him $2.90. How much will it cost him to send one small package and six large packages?
- One hundred stamps
A hundred letter stamps cost a hundred crowns. Its costs are four levels - twenty tenths, one crown, two-crown and five-crown. How many are each type of stamp? How many does the problem have solutions?