Dvě vína

V poměru 2:1 stojí litr smíšeniny 4,1 Kč.
V poměru 1:2 stojí litr smíšeniny 4,5 Kč.

Kolik stojí litr každého vína?

Správný výsledek:

x =  3,7 USD/l
y =  4,9 USD/l

Řešení:

x=2 4.14.5=3710 USD/l=3.7 USD/l

2x+y=3•4.1; x+2y=3•4.5

2•x+y=3•4.1
x+2•y=3•4.5

2x+y = 12.3
x+2y = 13.5

x = 37/10 = 3.7
y = 49/10 = 4.9

Vypočtené naším kalkulátorem soustavy lineárních rovnic.



Budeme velmi rádi, pokud najdete chybu v příkladu, pravopisné chyby nebo nepřesnost a ji nám prosím pošlete . Děkujeme!






Zobrazuji 0 komentářů:
avatar




Tipy na související online kalkulačky
Máte soustavu rovnic a hledáte kalkulačku soustavy lineárních rovnic?

K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:

Další podobné příklady a úkoly:

  • Víno
    wines_1 5 litrů bílého vína a 6 litrů červeného vína bylo za 432 Kč. 1 litr červeného vína je o 6 Kč dražší než 1 litr bílého vína. Kolik zaplatíme za 1 litr bílého a 1 litr červeného vína?
  • Vrchní prchní
    juice_4 V restauraci prodávají 0,2 l džusu za 14 Kč. Číšník okrádá hosty tím, že džus ředí vodou v poměru 4:1. Voda stojí 6 Kč za 1 l. O kolik okradl číšník hosty, když prodal 10 l této směsi.
  • Obchodník
    arabica_robusta Obchodník s kávou má k dispozici kávu druhu robustu a arabika. 1kg robusty stojí 450kč, 1kg arabiky je o 300kč dražší. Vypočítejte, kolik kilogramů robusty a arabiky bude potřebovat k vytvoření 30kg jejich směsi tak, aby 1kg směsi stál 490kč?
  • V balírnách
    cofee V balírnách mají připravit směs kávy tak, aby 1Kg stál 240Kč Na skladě jsou dva druhy kávy v ceně 220Kč za 1Kg a 300Kč za 1kg. Kolik kilogramů každého druhu je třeba smichat, abychom připravili 50kg směsi?
  • Jedenáct vína
    wines Jedenáct litrů bílého vína a osm litrů červeného vína stalo celkem 1315 kc. 1 litr bílého vína byl o 10 kc levnější než litr červeného vína. Kolik stojí 1 litr bílého a kolik červeného vína?
  • Vinařství
    vino Při návštěvě vinařství nakoupila rodina celkem 32 l vína v lahvích po 0,7 l a po 1l. Poměr počtu větších lahví a menších lahví je 9:10. Cena menší lahve vína byla 120 Kč a větší lahve 140 Kč. A-Určeta počet lahví vína v nákupu. B-Jaká byla celková cena, k
  • Tři různé
    vahy2 Tři různé druhy čokoládových bonbónů jsou v ceně 18kč,24kč a 20kč za 10 dag(dříve dkg). Kolik kč bude stát 1kg směsi namíchané v poměru 1:5:4?
  • Čajová směs
    teas Čajové směsi jsou namíchány ze 2druhů čaje. Ve standartní čajové směsi jsou hmotnosti obou druhů čaje v poměru 1:3 a 40g balení stojí 42,-Kč. Ve výběrové čajové směsi jsou hmotnosti obou druhů čaje v poměru 1:1 a 50g balení stojí 60,-Kč. Kolik stojí 10g d
  • Lístky do kina
    tickets_1 Alena kupovala lístky do kina pro dvě skupiny spolužáků. Pro první skupinu koupila 7 lístků na 1.místo a 5 lísků na 2.místo a zaplatila 62Kč. Pro druhou skupinu koupila 11 lístků na 1.místo a 4 lístky na 2.místo a zaplatila 82Kč. Kolik korun stál lístek n
  • Čaje 3
    tea Ze dvou druhů čaje v ceně 160Kč za 1kg a 220KČ za kilogram se má připravit 20kg směsi v ceně 205Kč za kilogram. Kolik kilogramu každého druhu čaje je třeba smíchat?
  • Slitina
    hlinik_slitina První slitina je směsí dvou kovů v poměru 1:2, druhá je směsí stejních kovů v poměru 2:3. V jakém poměru máme tyto dvě slitiny dát do tavící pece, abychom po vytavení získali novou slitinu kovů v poměru 17:27? (Všechny tři poměry odpovídají témuž pořadí o
  • Obchodník 4
    tea_2 Obchodník prodává směs čaje. Kilogram za 450 Kč. Další druh za 900 Kč. Levnější za 369 Kč. Kolik musí koupit kterého druhu čaje na 5 kg směsi?
  • Bonbony
    Caramelos Chceme připravit 5 kg směsi bonbonů po 150 Kč. Budeme míchat levnější bonbony: 1 kg za 120 Kč a dražší bonbony: 1 kg za 240 kč. Kolik kterých bonbonů je třeba na tuto směs připravit?
  • Bonbón
    bonbons_4 Dvě tyčinky a jeden bonbón stojí 24 Kč. Dva bonbóny a jedna tyčinka stojí 27 Kč. Kolik stojí bonbón?
  • Ovocný 2
    banan Ovocný salát je připraven z pomerančů a banánů. Jeden kilogram pomerančů stojí po 30 Kč a jeden kilogram banánů 18 Kč. Kolik kilogramů banánů je třeba přidat k půl kilogramu pomerančů, aby vznikl ovocný salát v ceně 21 Kč za 1kg?
  • Prodavačka
    bonbons Prodavačka namíchala do kornoutu dva druhy bonbonů. Půl kila ovocných po 90 Kč za kilogram a 400g oříškových po 117 Kč za kilogram. Kolik korun bude stát 1 kg této směsi?
  • Bonbony
    zele-bonbony_1 Cena za 1 kg dražších bonbónů je 125 Kč. Cena za 1 kg levnějších bonbónů je 100 Kč. Z bonbónů namícháme dvě různé směsi. A) První směs obsahuje 2 kg dražších a 0,5 kg levnějších bonbónů. Vypočtěte cenu za 1 kg první směsi. B) Druhá směs obsahuje 2 kg draž