Money - 7th grade (12y) - math problems

Number of problems found: 257

  • Medical
    plusminus Medical Market’s five cash registers showed the following cash receipts for Saturday: cash register #1. $3,497.22; #2. $2,259.86; #3. $4,178.40; #4. $2,863.17; #5. $4,888.33. What were the total cash receipts for Saturday?
  • New movie
    listky Nathan and his friends want to see the new movie, The Case of the Secret Doorway. It's a popular movie, so Nathan buys their tickets in advance. He spends $36.75 in all to buy 3 tickets. How much does each friend need to pay him back?
  • Rajendra
    kravata Rajendra a farmer had two sons and two daughters. He decided to divide his property among his sons and daughters. So he wrote a "WILL" about distribution of his property. According to his "WILL", he desired to give 3/5 th of the property to his sons in eq
  • Gas price
    fuel If a cm3 of gas costs rm 1.50, how many cents would a liter of gas cost? 1 rm = 1 Malaysian Ringgit = 100 Malaysian Ringgit cents = equals 0.21 Euro in 2021/Q3
  • A sum
    pizza A sum of money is shared between Peter, John and Henry in the ratio 2:3:5. a) express Henry's share as fraction of John's share. b) what fraction of the whole sum of money is John's share?
  • Marshall
    penize Marshall earns a salary of 36,000 in each year and he receives a $4000 raise Jim and the salary of 51,000 each year and he receives a 1500 rays how many years will it take before Marshall and Jim are in the same salary
  • The space museum
    hviezdicky_mo The science club is going to the space museum. The club consists of 27 students. If admission costs $6.50 for children ages 4–11 and $8.50 for children ages 12–17, how much will it cost for the entire science club's admission to the museum? Science Club S
  • Arnel
    books Arnel bought 6 pencils for 25 pesos each, 4 markers for 30 pesos each and a book that costs 243.95 pesos. How much will he pay for in total?
  • Lunapark
    fx It cost $5 plus $2 per ride at the county fair.  Use the expression 5 + 2r to determine how much Sheila will spend if she goes on 7 rides.
  • Gasoline fuel
    car You just drove your car 300 miles and used 40 gallons of gas. You know that the gas tank on your car holds 12 1/2 gallons of gas; if the gas you buy is $2.50 per gallon. What would you pay to fill one-half of your tank?
  • Washing machine
    water2 How much did the washing machine cost, did we pay an advance payment for it in the amount of 1/5 of the total price of the washing machine and then installments in the total amount of 320 €?
  • Buying receipt
    chlieb Fahima buys 2 packets of bread rolls costing £1.50 for each packet 1 bottle of ketchup costing £1.60 3 packets of sausages Fahima pays with a £10 note. She gets 30p change. Fahima works out that one packet of sausages costs £2.30. Is Fahima right?
  • Unit cost
    paper Last Friday, the Math Society sold newspapers to raise money. Each pack weighed 65.5 kg and sold for 281.65 pesos. How much was the cost per kilogram?
  • Frac equation v2
    eq1 3.80 is two fifths of a quarter sum of money. How much money is there?
  • Matilda
    room Matilda measures the perimeter of her bedroom to determine how many feet of border she needs to go around the tops of the walls. Two walls are each 96 inches long, and two walls are each 3 yards long. She pays $30 for border that costs $1 per foot. What a
  • Clothes 4
    textiles If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes
  • The cost 3
    fuel The cost of 2 ¾ litres of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 litre of petrol?
  • Nails
    klince If a keg of nails costs $129.45 and 6/7 of the keg is used, what is the value of the remaining nails?
  • Pen and pencil
    pens Cost of a pen is Rs. 12 3/5 and cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of pen and pencil?
  • Original price p
    stol If the original price of a table is p and the sales price of the table is p-0.3p, which other expressions represents the sale price of the table? Calculate also for p=100 USD

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Examples for 7th grade (seventh).