Physical quantity - math word problems - page 99 of 333
Number of problems found: 6655
- Tamara 58521
Ivan saved 40 euros. Tamara 80 euros. Matej saved more than Ivan and Less than Tamara. How much could Matej save?
- Seconds 40941
How many minutes are 0.2 and 540 seconds?
- At night
At night the temperature is -3 Celsius and then rises by 15 Celsius during the day. What is the temperature in the daytime?
- Comparing weights
Tam baked 4⅔ dozen cupcakes. Lani baked 4⅓ dozen cupcakes. Mabel baked 5⅓ dozen cupcakes. Who baked the most cupcakes (write a first letter: T or L, M)
- A 12-mile
A 12-mile biking trail has a trail marker every 1/6 of a mile. How many markers are on the trail?
- Energy drink
You have 1/5 of an energy drink left. If you drink 1/5 of that, how much of your energy drink did you have left?
- A length
A length of 10/15 meters is cut from an electric wire whose length is 13/15 meters. How long is the remaining piece of wire?
- Three pieces
Three pieces of lace measure 1/7 meter, 5/14 meter, and 3/7. How long are the pieces of lace together?
- Jumping
You exercise for 3/4 of an hour. You jump rope for 1/3 of that time. What fraction of the hour do you spend jumping rope?
- A rope 3
A rope 2.82 m long is divided equally into six pieces. How long will the two pieces be?
- Millilitres
A 30-milliliter bottle of special fluid costs $50. How much does one milliliter of this fluid cost?
- The cost 3
The cost of 2 ¾ liters of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 liter of petrol?
- Pen and pencil
The cost of a pen is 12 3/5 rupees, and the cost of a pencil is Rs. 3 2/5. What is the total cost of a pen and pencil?
- Gallons and quarts
5 gallons 2 quarts − 1 gallon 3 quarts = (Hint: 4 quarts equals 1 gallon. )
- Cindy
Cindy bought four slices of pizza for Php 95.60. The whole pizza has six slices. How much does each slice cost?
- The temperature 10
The temperature in a freezer is -15°C, which increases by 3°C.
- Zhiwei
Zhiwei wants to divide 19 liters of water equally into six pots. Find the volume of water in each pot.
- Milo lifted
Milo lifted 65 lb 6 times, and Jeremy lifted 50 lb 9 times. Which one lifted the most weight?
- Flour
2 kg of flour costs 100 CZK. How much does it cost for half a kilogram?
Do you have unsolved problem that you need help? Ask a question, and we will try to solve it. Solving math problems.