One frame

5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?

Result

c =  6 Eur

Solution:

Solution in text c =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  2. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  3. Milk bill
    milk_3 Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.
  4. Cakes
    cookies_1 On the bowl were a few cakes. Jane ate one-third of them, Dana ate a quarter of those cakes that remained. a) What part (of the original number of cakes) Dana ate? b) At least how many cakes could be (initially) on thebowl?
  5. Foot in bus
    havo It was 102 people on the bus. 28 girls had two dogs. A 11 girls had one dog. At the next stop seceded 5 dogs (even with their owners). They got two boys together with three dogs. The bus drove one driver. How many foot were in bus?
  6. Cages
    guineapig Honza had three cages (black, silver, gold) and three animals (guinea pig, rat and puppy). There was one animal in each cage. The golden cage stood to the left of the black cage. The silver cage stood on the right of the guinea pig cage. The rat was in the
  7. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  8. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  9. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: XXXIV + MDCCXII
  10. Plane
    rovnobezky On how many parts divide plane 6 parallels?
  11. If-then equation
    triangles_10 If 5x - 17 = -x + 7, then x =
  12. Flood water
    flooding Flood waters in some US village meant that the homes had to evacuate 364 people. 50 of them stayed at elementary schools, 59 them slept with their friends and others went to relatives. How many people have gone to relatives?
  13. Line
    line_points How many parts of line divide 5 (different) points that lie on it?
  14. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  15. Ten pupils
    chewy 10 pupils went to the store. 6 pupils bought lollipops and 9 pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
  16. Eq1
    eq1_3 Solve equation: 4(a-3)=3(2a-5)
  17. Draw it!
    drawing_geometry Draw two lines c, d that c || d. On line c mark the points A, B. By point A lead perpendicular line to c. By point B lead perpendicular line to c.