Medicament

Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance.

Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur.
Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active substance per pack cost 28.125 Eur.

Which is the more cost effective medicament (type 1 or 2)?

Result

x =  1

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Next similar examples:

  1. Division
    division Divide by the number 0.2 is the same as multiply by what number?
  2. Shirt
    tricko Mrs. Vítková bought each of his three children the same shirt paid CZK 1,000. Saleswoman she returned 568,60 CZK. What was the price of one shirt?
  3. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?
  4. Lidl calculator
    lidl_calculator We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 97 functions(features) for 3.48 Eur. Calculate how many cents costs one feature of this calculator. We believe that.
  5. Product
    complex-colors Result of the product of the numbers 1, 2, 3, 1, 2, 0 is:
  6. Without 2
    calc_4 Without multipying, tell whether the product 0.644 x 0.25 will be greater than 1 or less than 1? Explane how you know. Then find the product.
  7. Parcel service
    posta Parcel from U.S. to Slovakia costs 5.3 €. Parcel from Slovakia to the U.S. costs 49 €. Calculate how many times is Slovak Post more expensive than the U.S. parcel service.
  8. Math test
    logo_skola In class 6.A are 26 students and the teacher had managed to give tests to 13 students. 13 testes he gave in 6.5 min. How many pupils still haven't test? How long will it take techer to give tests to 43 students?
  9. On the trip
    skola_17 On the trip were more than 55 children, but less than 65 children. Groups of 7 could be formed, but groups of 8 no. How many children were on a trip?
  10. Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  11. Soccer team
    pancake Hilahs soccer team is trying to raise $2414 to travel to a tournament in Florida, so they decided to host a pancake for the breakfast. How many people need to attend their breakfast in order to raise $2414, if profit per one pancake is $1.5?
  12. Compare
    compare Compare with characters >, <, =: 85.57 ? 80.83
  13. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  14. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  15. Customer
    money_20 A customer purchase three (3) writing pads from a store. She receive k9.70 change from a k10.00 note . How much was it's writing pad cost?
  16. Bicycle
    cestny_bicyk The bicycle pedal gear has 36 teeth, the rear gear wheel has 10 teeth. How many times turns rear wheel, when pedal wheel turns 120x?
  17. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?