Medicament

Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance.

Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur.
Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active substance per pack cost 28.125 Eur.

Which is the more cost effective medicament (type 1 or 2)?

Correct result:

x =  1

Solution:

x1=606009=4000 mg/Eur x2=15050028.125=2666.67 mg/Eur  x1>x2



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Next similar math problems:

  • Here is
    calc Here is a data set (n=117) that has been sorted. 10.4 12.2 14.3 15.3 17.1 17.8 18 18.6 19.1 19.9 19.9 20.3 20.6 20.7 20.7 21.2 21.3 22 22.1 22.3 22.8 23 23 23.1 23.5 24.1 24.1 24.4 24.5 24.8 24.9 25.4 25.4 25.5 25.7 25.9 26 26.1 26.2 26.7 26.8 27.5 27.6 2
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate size of subsidies to trip group of 28 s
  • Negative percentage
    trabant In 2006, the company had a loss of 11100 Euros. Two years later he was already in profit 50000 Eur. Calculate what percentage of the company increased profits in this two years.
  • ŽSR
    luzianky Calculate fixed annual personnel costs of operating monorail line 118 km long if every 5 km is station, which serve three people - one dispatcher and two switchman in 4-shift operation. Consider the average salary of the employee 885 €.
  • Rates
    gas_meter When gas consumption, the consumer may choose one of two rates: rate A - which pays 0.4 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 3.9 € (regardless of consumption) rate B - which pays 0.359 € per 1 m3 of gas a flat monthly fee of 12.5 € From what monthly
  • Bonus
    moeny Gross wage was 1323 USD including 25% bonus. How many USD were bonuses?
  • Chocolate
    cokolada Leslie bought 8 same chocolates for 16 Eur. How many euros will he pay for 25 chocolates?
  • Railways - golden parachutes
    pavel-kravec_kdh As often happens in Slovakia habit, the state's financial institution which takes from poverty and gorilas give. A hardworking punishing taxes. Let's look at a short work of director Railway Company ZSSK - Mgr . P. K. : 18 months 'work' as director reduct
  • Forestry workers
    forestry_workers In the forest is employed 56 laborers planting trees in nurseries. For 8 hour work day would end job in 37 days. After 16 days, 9 laborers go forth? How many days are needed to complete planting trees in nurseries by others, if they will work 10 hours a d
  • Engineer Kažimír
    demagog_smer_1 The difference between politicians-demagogues and reasonable person with at least primary education beautifully illustrated by the TV show example. "Engineer" Kažimír says that during their tenure there was a large decline in the price of natural gas, pri
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Coffee
    coffe In stock are three kinds of branded coffee prices: I. kind......205 Kc/kg II. kind......274 Kc/kg III. kind.....168 Kc/kg Mixing these three species in the ratio 8:5:6 create a mixture. What will be the price of 100 grams of this mixture?
  • Pizza palace
    pizza_1 Josh is at Enzo's pizza palace. He can sit at a table with 5 of his friends or at a different table with seven of his friends. The same size pizza is shared equally among the people at each table. At which table should Josh sit to get more pizza? (write a
  • Pool
    pool If water flows into the pool by two inlets, fill the whole for 19 hours. The first inlet filled pool 5 hour longer than the second. How long pool take to fill with two inlets separately?
  • Coke
    uhlie From one ton of coal is produced 772 kg of coke for iron production. How many wagons of coal by 13 tonnes per day is needed for the blast furnace, which has a daily consumption of 1020 tons of coke?
  • Division
    division Divide by the number 0.2 is the same as multiply by what number?
  • Tape
    mg Video is 153% more expensive than tape recorder. How many percent is tape recorder less expensive than video?