Money + system of equations - examples

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

  1. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  2. A man 2
    penize_49 A man divides $10,000 into two investments, one at 10% and the other at 30%. Find how much is invested at each rate so that the two investments produce the same income annually.
  3. Coffee
    coffe In stock are three kinds of branded coffee prices: I. kind......248 Kč/kg II. kind......134 Kč/kg III. kind.....270 Kč/kg Mixing these three species in the ratio 10:7:7 create a mixture. What will be the price of 1100 grams of this mixture?
  4. Store
    pave One meter of the textile were discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  5. Cents
    cents_1 Julka has 3 cents more than Hugo. Together they have 27 cents. How many cents has Julka and how many Hugo?
  6. Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive k
  7. Trio
    work Trio of workers earn 750 euros. Money divided by the work that each of them made​​. First received twice as the second, the second received three times more than the third. How many got everyone from workers?
  8. Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at the
  9. Euler problem
    euler Someone buys a 180 tolars towels. If it was for the same money of 3 more towels, it would be 3 tolars cheaper each. How many were towels?
  10. Apartments
    panelak Apartment on the first floor was 10% more expensive than the same apartment on the second floor. The difference was 105 Kc annually. Calculate the annual rent of the apartment in the first floor and from apartment on the second floor.
  11. Property
    pozemok The length of the rectangle-shaped property is 8 meters less than three times of the width. If we increase the width 5% of a length and lendth reduce by 14% of the width it will increase the property perimeter by 13 meters. How much will the property cost
  12. Salary
    500euro Lawyer got to pay 840 Euros in banknotes of 20 and 50 Eur. Total got 18 banknotes. How many was which?
  13. Honza + Alice + Tonda
    minca Honza + Alice + Tonda have a total of 111 USD. The ratio between Honza and Alena is 5:6 and the ratio between Alice and Tonda is 4:5 How many money have each of them?
  14. Revenue
    odmena Mr. Robert and Mr. Norbert get together € 1400. The revenue split in the ratio of 4:3, depending upon each work. How many got each of them?
  15. Suit
    oblek The suit cost 119 euros. How much cost the pants if it is 50% cheaper than the jacket.
  16. Summerjob
    pat_mat Albert, Beny, Cyril and Dan worked on summerjob. From the total revenue Albert received 2/5, Beny 1/6 , 3/10 Cyril and Dan the rest which is 324 euros. How many euros earned every one of them?
  17. Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel th
  18. Landlord
    dukaty Landlord had 49 ducats more than Jurošík. How many ducats Jurošík steal landlord if the Jurošík now 5 ducats more?
  19. Lenka and money
    Karl_Lagerfeld_2014 When Lenka bought pants from 1/3 of her savings shirt from 1/5 and 1/8 spent at the hairdresser, she is left 328 Kč. How much money was saved? How much hairdresser cost?
  20. Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of.

Do you have interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it and we can try to solve it.



To this e-mail address we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.