Money + system of equations - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

  1. Wines
    wines Eleven liters of white wine and eight liters of red wine cost a total of 1315 kc. 1 liter of white wine was 10 kc cheaper than a liter of red wine. How much is 1 liter of white and how much red wine?
  2. Two accounts
    bankovka Two accounts in the bank, one per year interest 2%, the second 3%. Total interest income 1900 USD. If interest rates were reversed, the yield would be USD 200 higher. What are the amounts on each account?
  3. The percent 2
    penize The percent return rate of a growth fund, income fund, and money market are 10%, 7%, and 5% respectively. Suppose you have 3200 to invest and you want to put twice as much in the growth fund as in the money market to maximize your return. How should you i
  4. Average monthly salary
    penize A total of 10 teachers work at one small school in Moravia. The monthly salary of each is 21,500 CZK or 21,800 CZK or 22,500 CZK according to their education and age. The average monthly salary for this school's teacher is 21 850 CZK. How many teachers of
  5. Scholarship
    coins The annual scholarship of the best student and second-best student in the class is 3500 euros in total. The best student scholarship in 8 months is the same as the second-best student scholar in the class for the whole year. How big is the annual scholars
  6. Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  7. An animal shelter
    cat An animal shelter spends $5.50 per day to care for each bird and $8.50 per day to care for each cat. Nicole noticed that the shelter spent $283.00 caring for birds and cats on Wednesday. Nicole found a record showing that there were a total of 40 birds an
  8. Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?
  9. Dividing money
    mince_2 Vilem, Cenek, and Edita divided the money they earned by spreading the leaflet. Vilem got 240 CZK more than Cenek and twice more than Edita. Edita got 400kc less than Vilem.
  10. Casey
    ham Casey bought a 15.4 pound turkey and an 11.6 pound ham for thanksgiving and paid $38.51. Her friend Jane bought a 10.2 pound turkey and a 7.3 pound ham from the same store and paid $24.84. Find the cost per pound of turkey and the cost per pound of ham.
  11. Two pen
    pens Two pen and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?
  12. Two math problems
    coins 1) The sum of twice a number and -6 is nine more than the opposite of that number. Find the number. 2) A collection of 27 coins, all nickels, and dimes, is worth $2.10. How many of each coin are there? The dime, in United States usage, is a ten-cent coi
  13. Car repair
    cars John bought a car for a certain sum of money. He spent 10% of the cost to repairs and sold the car for a profit of Rs. 11000. How much did he spend on repairs if he made a profit of 20%?
  14. A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  15. Dog price
    dog Tereza agreed to get a dog and 6000 crowns a year for help in a dachshund breeding station. After eight months she had to finish work and got a dog and 2000 crowns. What price does a dog have?
  16. Nine books
    books_42 Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  17. Coins
    mince_13 The boy collected coins with value 5 CZK and 2 CZK when he had 50 pieces saved 190 CZK. How many he has each type of coin?
  18. Banknotes
    penize_49 Eva deposit 7800 USD in 50 banknotes in the bank. They had value 100 USD and 200 USD. How many were they?
  19. Three friends
    penize_49 Cuba, Matthew and their friend Adam found a brigade during their weekend weekends because they wanted to make a joint trip to the Alps that they planned for the spring break. Cuba enjoyed the skiing trip very much, so he was not lazy to get up and went t
  20. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of o

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Enter it, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?