Rolls

Michail likes rolls, which cost 12 cents. Previously purchased 6 rolls. How many cents paid Michail for rolls?

Correct answer:

x =  72

Step-by-step explanation:

x=126=72



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!



avatar




You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Annie
    dukatove_buchticky Annie had a few cents in wallet. She bought a 3 buns for 9 cents. Now she has 53 cents in the wallet. How many cents previously Annie had in the wallet?
  • Cents
    cents_1 Julka has 3 cents more than Hugo. Together they have 27 cents. How many cents has Julka and how many Hugo?
  • The bun
    rohliky The bun costs CZK 2 and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls and paid CZK 65. how many rolls did she buy and how many rolls?
  • Lottery - eurocents
    penize_1 Tereza bets in the lottery and finally wins. She went to the booth to have the prize paid out. An elderly gentleman standing next to him wants to buy a newspaper, but he is missing five cents. Tereza is in a generous mood after the win, so she gives the m
  • Trickster 2
    cents Figliarko had in his wallet a few cents. One friend returned 4 cents and another friend 7 cents. Now he has 51 cents in the wallet. How many cents previously had in his wallet?
  • Gasoline price
    fuel_pump2_1 At 34.4 cents per liter, how much will 42 liters of gasoline cost?
  • Trickster
    cents_2 Figliarko has 13 cents less than Hana. Together they have 57 cents. How many cents has Hana and how many Figliarko?
  • Parcel 4
    usd_3 Send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Rolls
    rozky_2 Mom every day buys 6 rolls. On Friday buys 2 times as much. How many rolls buys on Friday?
  • Vacation
    dovolenka Smiths paid a deposit for a vacation of two-sevenths of the total price of the vacation. Then paid also € 550. How much cost their vacation?
  • Apples and pears
    banan Apples cost 50 cents piece, pears 60 cents piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought 5 pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
  • Half-sphere roof
    kupola_1 The roof above the castle tower has the shape of a 12.8 m diameter half-sphere. What is this roof's cost if the cost of 1 square meter is 12 euros and 40 cents?
  • Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel t
  • Rolls
    rohliky Mom bought 13 rolls. Dad ate 3.5 rolls. How many rolls left when Peter yet put two at dinner?
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate the size of subsidies to a trip group o
  • Two numbers
    scientific_2 Find the four times smaller number for numbers 12 and 36 and then add them.