Wines
Eleven liters of white wine and eight liters of red wine cost a total of 1315 CZK. 1 liter of white wine was 10 CZK cheaper than a liter of red wine. How much is 1 liter of white and how much red wine?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Expensive 4478
Five liters of white wine and 6 liters of red wine were for 432 CZK. 1 liter of red wine is CZK 6 more expensive than 1 liter of white wine. How much do we pay for 1 liter of white and 1 liter of red wine?
- Lemonade
In January, 2 liters of lemonade were sold for CZK 24, while in February, 2.5 liters of lemonade were sold at the same price. How much percent was 1 liter of lemonade cheaper in February than in January?
- One deci
Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does one dl cost?
- Apricots 81045
We paid a total of 85 crowns for the purchase of 2.5 kg of apricots and 1.5 kg of peaches. A kilogram of peaches is CZK 2 cheaper than a kilogram of apricots. How much CZK was paid for the apricots?
- Danina's 7232
Mom bought Honza and Dana's jackets. She paid CZK 1,126 for them. How many crowns did Danina's jacket cost when it was 108 CZK cheaper than Honza's?
- Multivitamin 2749
We paid a total of 290 CZK for 5 liters of orange juice and 6 liters of multivitamin juice. A liter of multivitamin juice is CZK 8 more expensive than a liter of orange juice. How much do we pay for 2 liters of orange and 3 liters of multivitamin juice?
- Wine
A bottle of wine costs 21 euros, and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much does a bottle cost?
- Suppose 11
Suppose a liter of gas costs Php 65.75. How much will 18 liters of gas cost?
- Strawberries 80646
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw
- Two wine
In the ratio of 2:1, mixed wine solution cost 4.1 USD. In the ratio of 1:2, mixed wine solution costs 4.5 USD. How much does a liter of each wine cost?
- Similar 2810
Seven similar books are € 52 cheaper than 11 similar books. How much does one book cost?
- Increased 17813
The price of one meter of fabric increased by CZK 40, so three meters for the new fee were CZK 60 cheaper than four meters for the original price. What was the original, and what was the new cost of the substance?
- Identical 5941
The florist prepared 80 identical bouquets and was to receive CZK 7,200 for them. How many crowns did 1 bouquet cost? In the evening, she had 5 bouquets left. She sold them at a discount of ten crowns. By how much crowns was the total revenue lower if she
- Motor oil
Thirty liters of oil cost 28.80 Euros. How much cost a liter?
- Discount
The new phone was discounted by 2800kč. After this discount, five phones cost 5530 CZK, more than three phones before the discount. How much did the phone cost before the discount?
- Discounted 7245
The tent cost the same everywhere. During the autumn discounts, tents were also discounted. The tent is now discounted by CZK 280 in one store and by CZK 360 in another. In which store is it cheaper and by how much? Do you need to know the price of the te
- Class 9.C
Professor collects money in the 9. C for a school trip. 2/3 of the collected amount was from girls and 1/4 from boys. The rest of 410 CZK went from the class fund. How much will the school trip cost in total?