Property

The length of the rectangle-shaped property is 8 meters less than three times of the width. If we increase the width 5% of a length and lendth reduce by 14% of the width it will increase the property perimeter by 13 meters. How much will the property cost if per 1 square meter we will pay € 8.6?

Result

x =  12235908

Solution:


a = 3b - 8
2[(b + 0.05a) + (a-0.14 b)] = 2(a+b)+13
x = 8.6 * 2062 * 690

a-3b = -8
0.1a-0.28b = 13
x = 12235908

a = 2062
b = 690
x = 12235908

Calculated by our linear equations calculator.







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages. Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar math problems:

  1. Rectangle - sides 4
    mouse Perimeter of the rectangle is 72 cm. Calculate the length of the sides that are in the ratio 3:5.
  2. Rectangular field
    field One dimension of the rectangular field is 56 m greater than second dimension. If each side of the rectangle increases by 10 m, increases the surface field is 1480 m2 . Determine dimencions of the field.
  3. Remuneration
    cnb Total remuneration for workers is 47 000 CZK. The second worker received 20% more than the first and third 4000 CZK less than a second employee. How many CZK each received?
  4. Electricity consumption cost
    Temelin4veze1 Last year Karol family reduced its electricity consumption by 31% compared to the previous year and paid CZK 2883 less. How many CZK is electricity last year and how many two year ago?
  5. Boxes
    krabice 200 boxes have been straightened in three rows. The first was 13 more than in the second, and in the second was one fifth more than in the third one. How many boxes are in each row?
  6. 3 masons
    cnb_1 3 masons received 7,700 CZK. The second half received 1/2 more than the first and third twice more than the second mason. How much they each got crowns?
  7. The larger
    59_number The larger of two numbers is nine more than four times the smaller number. The sum of the two numbers is fifty-nine. Find the two numbers.
  8. Mushrooms
    huby_2 Eva and Jane collected 114 mushrooms together. Eve found twice as much as Jane. How many mushrooms found each of them?
  9. A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  10. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  11. 13 tickets
    zamek_1 A short and long sightseeing tour is possible at the castle. Ticket for a short sightseeing circuit costs CZK 60, for a long touring circuit costs CZK 100. So far, 13 tickets have been sold for 1140 CZK. How much did you pay for tickets for a short tour?
  12. Linsys2
    linear_eq_3 Solve two equations with two unknowns: 400x+120y=147.2 350x+200y=144
  13. Belgium vs Italy
    lopta_4 Belgium played a match with Italy and Belgium win by 2 goals. The match fell a total 6 goals. Determine the number of goals scored by Belgium and by Italy.
  14. Selling price
    usd_11 Find the selling price. Cost to store: $50 Markup: 10%
  15. Jane class
    students When asked how many students are in class, Jane said, if we increase the number of students in our class by hundred % and then add half the number of students, we get 100. How many students are in Jane's class?
  16. Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?
  17. Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?