Shoes and slippers

Shoes were three times as many as slippers. If shoes were cheaper by 120, they would be twice as expensive as slippers. How much shoes cost and how much slippers?

Correct answer:

x =  360 Kc
y =  120 Kc

Step-by-step explanation:


x= 3y
x-120 = 2y

x= 3•y
x-120 = 2•y

x-3y = 0
x-2y = 120

x = 360
y = 120

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Barbara
    batoh Barborka goes to school with a backpack that was 2 - times more expensive than a bag slipper. If the backpack was 36 euros cheaper, it has cost the same as the bag slipper. How many cost backpacks and how many bag slippers?
  • Three friends
    three_friends Peter is eight times older than Rado, Rado is 3 times younger than Joseph. Together they have 120 years. Determine how many are each of them.
  • Skis
    ski Skis, which cost € 800, became 25% more expensive before the season. After the season, they became cheaper again by 25%. How many euros did the skis cost after the discount?
  • Wine
    vino A bottle of wine costs 21 euros; and wine is 20 times more expensive than a bottle. How much a bottle cost?
  • Sales off
    lacnejsie shoes cost x euros. First they are discounted by 50%, and then 25% of the new amount. Determine what percentage of the total cost is cheaper.
  • Two shops
    ski In two different shops, the same skis had the same price. In the first, however, they first became more expensive by 20% and then cheaper by 5%. In the second, they were first cheaper by 5% and then more expensive by 30%, so after these adjustments in the
  • Price saleoff
    2digits Shoes standing y euros. At first, they were discounted by 12% and then 50% of the new amount. After this double cheapening the cost was exactly 22 euros. Determine the original price of the shoes.
  • Suit
    oblek The suit cost 119 euros. How much cost the pants if it is 50% cheaper than the jacket.
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of these two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • Tickets
    stadion The football tournament ticket cost 45 Kc for standing and 120kč for sitting. Sitting spectators was 1/3 more than standing. The organizers collected a total 12 300 Kc. How many seated and standing seats (spectators)?
  • Candies
    zele-bonbony The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th
  • Euler problem
    euler Someone buys a 180 tolars towels. If it was for the same money of 3 more towels, it would be 3 tolars cheaper each. How many were towels?
  • Boys and money
    money 270 USD boys divided so that Peter got three times more than Paul and Ivan has 120 USD more than Paul. How much each received?
  • Lenka and money
    Karl_Lagerfeld When Lenka bought pants from 1/3 of her savings shirt from 1/5 and 1/8 spent at the hairdresser, she was left 328 Kč. How much money was saved? How many hairdressers cost?
  • Three workers
    3workers The company rewarded three workers CZK 9200, and the money was divided by the work they have done. The first worker to get twice than the second, the second three times more than the third. How much money did each worker receive?
  • Candy
    bonbons The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg
  • Coffee
    coffee Coffee from the machine in the cup cost 28 cents. Coffee is 20 cents more expensive than the cup. How much is the cup?