Chocolates 47241
Two chocolates and five teas cost a total of 498 CZK. Chocolate is 18 CZK more expensive than tea. How much do one chocolate and one tea cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Themes, topics:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Gingerbread 78864
One package of chocolate costs 9 CZK more than one package of gingerbread. Five packages of chocolate were CZK 15 more expensive than 10 packages of gingerbread. How much was a package of chocolates, and how much was a package of gingerbread?
- Tea blend
Tea blends are made from two kinds of tea. In standard tea, the mixture is two teas in the ratio of 1:3, and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture, weighing two teas in the ratio of 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of a more e
- Chocolate 81103
I paid 36 crowns for butter and chocolate. Butter was CZK 6 more expensive than chocolate. How much did the chocolate cost?
- Multivitamin 2749
We paid a total of 290 CZK for 5 liters of orange juice and 6 liters of multivitamin juice. A liter of multivitamin juice is CZK 8 more expensive than a liter of orange juice. How much do we pay for 2 liters of orange and 3 liters of multivitamin juice?
- Expensive 4478
Five liters of white wine and 6 liters of red wine were for 432 CZK. 1 liter of red wine is CZK 6 more expensive than 1 liter of white wine. How much do we pay for 1 liter of white and 1 liter of red wine?
- Two teas
The tea shop made a mixture weighing 10 kg from two types of tea. The price of the tea was 160 CZK/kg, and the second tea was 170 CZK/kg. The cost of the mixture is 166 CZK/kg. How many kilograms of each type of tea had to be mixed?
- The TV
The TV cost CZK 9,999. First, they reduced her price by 15%, and then they became more expensive by 15%. How much does television cost now?
- Children's 61804
Three children's scooters cost a total of 179 euros. The first was 18% more expensive than the second. The third was 20 euros more expensive than the second. Determine the price of the first scooter.
- Chocolate and biscuit
Chocolate is twice as expensive as a biscuit. It costs CZK 8 more. How much is chocolate, and how much is a biscuit?
- Individual 81044
CZK 895 was paid for three ties. A blue tie was 18% more expensive than a gray one, and a brown one was CZK 100 more expensive than a gray one. Calculate the prices of individual ties.
- Sweets
Three chocolate and seven cakes cost 85 CZK. Two chocolates and six cakes cost 86 CZK. How much are five chocolates and nine cakes? I wonder how to get the result, but only by logic, without using a system of equations.
- Individual 5028
Mrs. Bartova is buying apples. The Bohemia variety is CZK 4 more expensive per kilogram than the Golden variety. Mrs. Bartova bought 10 kg of Golden and 15 kg of Bohemia. She paid a total of 360 kc. How many crowns did the individual types of apples cost?
- Chocolates 2800
One popsicle and one chocolate cost € 2 and 10 cents. Three popsicles and two chocolates cost € 5 and 10 cents. How much is one popsicle, and how much is one chocolate?
- Expensive 17743
The street vendor offered 60 shirts of two types at a total price of CZK 27,300. Cheaper shirts cost 420 CZK, more expensive 480 CZK. How many were there?
- Three-kilo 29811
A four-kilo turkey is 70 CZK more expensive than a three-kilo turkey. How much is a turkey weighing 2.5 kg?
- Chocolates 72154
Adam and Andrej bought sweets. Adam paid € 2.9 for three chocolates and 2 bars, and Andrej paid € 4 for four chocolates and 3 bars. How much did the chocolate cost, and how much did the bar cost?
- Collection 81826
Ema has 3 times more picture cards in her collection than Dana. They have a total of 240 images. They are bought in packs of 10 for CZK 14. How much did Dana's pictures cost?