Tea blend

Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive kind of tea?

Result

x =  15

Solution:


(40/10)(1x+3y)/(1+3)=42
(50/10)(x+y)/(1+1) = 60

10x+30y = 420
25x+25y = 600

x = 15
y = 9

Calculated by our linear equations calculator.







Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?

Next similar math problems:

  1. Two wine
    wines In 2:1 mix wine solution cost 4.1 USD. In 1:2 mix wine solution cost 4.5 USD. How much cost liter of each wine?
  2. Nine books
    books_42 Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  3. A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  4. Three unknowns
    matrix_1 Solve the system of linear equations with three unknowns: A + B + C = 14 B - A - C = 4 2A - B + C = 0
  5. The dormitory
    hotel_7 The dormitory accommodates 150 pupils in 42 rooms, some of which are triple and some are quadruple. Determine how many rooms are triple and how many quadruples.
  6. Sweets
    sladkosti 3 chocolate and 7 cakes cost 85, - CZK. 2 chocolates and 6 cakes cost 86, - CZK. How much is 5 chocolates and 9 cakes? I wonder how to get the result, but only by logic without the use of a system of equations
  7. A candle
    candles A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How m
  8. Antennas
    antenas If you give me two antennas will be same. If you give me again your two antenna I have a 5× so many than you. How many antennas have both mans?
  9. Three friends
    oriental The three friends spent 600 KC in a teahouse. Thomas paid twice as much as Paul. Paul a half less than Zdeněk. How many each paid?
  10. Three days
    skolske-zosity_1 During the three days sold in stationery 1490 workbooks. The first day sold about workbooks more than third day. The second day 190 workbooks sold less than third day. How many workbooks sold during each day?
  11. Theatro
    divadlo_1 Theatrical performance was attended by 480 spectators. Women were in the audience 40 more than men and children 60 less than half of adult spectators. How many men, women and children attended a theater performance?
  12. Three workshops
    workers_24 There are 2743 people working in three workshops. In the second workshop works 140 people more than in the first and in third works 4.2 times more than the second one. How many people work in each workshop?
  13. 925 USD
    money_22 Four classmates saved an annual total 925 USD. The second save twice as the first, third 35 USD more than the second and fourth 10 USD less than the first. How USD save each of them?
  14. Three brothers
    family_13 The three brothers have a total of 42 years. Jan is five years younger than Peter and Peter is 2 years younger than Michael. How many years has each of them?
  15. Hotel rooms
    hotel_3 In the 45 rooms, there were 169 guests, some rooms were three-bedrooms and some five-bedrooms. How many rooms were?
  16. Potatoes
    zemiaky_7 For three days the store sold 1400 kg of potatoes. The first day they sold 100 kilograms of potatoes less than the second day, the third-day three-fifths of what they sold the first day. How many kgs of potatoes sold every day?
  17. Vegan shop
    zemiaky_2 To the shops brought together 23.2 kg of goods, fruits, vegetables and nuts. fruit was 4.7 kg more than vegetables, nuts was 1.5 kg less than the fruit. Determine the amount of fruits, vegetables and nuts.