Nuts
500g of hazelnuts cost 150kč, 2kg of walnuts cost 280kč and 20dag of peanuts cost 32kč
1. how much do we pay for 150g of peanuts
2. how many grams of walnuts cost 42kč
3. how much do we pay for 150g of a mixture that the seller mixes for us in equal parts from these three types of nuts
1. how much do we pay for 150g of peanuts
2. how many grams of walnuts cost 42kč
3. how much do we pay for 150g of a mixture that the seller mixes for us in equal parts from these three types of nuts
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you want to convert mass units?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Mixture of nuts
Alice bought a mixture of nuts containing cashew nuts, hazelnuts, and peanuts in a ratio of 1:2:3. If the peanuts weigh 90 g, calculate the weight in grams of the whole mixture.
- Hazelnuts 63054
Mom bought a mixture of nuts. It contains 0.2 kg of hazelnuts. 1/4 kg of cashew nuts and 2/3 kg of peanuts. How much did the whole mix weigh?
- Mixture of nuts
We should prepare the mixture of nuts from almonds, peanuts, and nuts cashew ratio of 1:2:3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg, and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is det
- Candies
In the confectionery, the price for 1 kg of pistachio candies cost CZK 360, and the price for 1 kg of hazelnut candies was CZK 280. Mixing these two types of sweets created a box of chocolates. How many grams of pistachios and hazelnut candies were in the
- Salami
We have six kinds of salami, six of which have ten pieces, and one of which has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?
- Different 8342
Three different types of chocolate candies at the price of 18 CZK, 24 CZK, and 20 CZK per 10 dag (formerly mass unit - dkg). How much will CZK cost for 1 kg of mixture mixed in a ratio of 1:5:4?
- Sweets
We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How many of these two candy types are necessary to prepare this mixture?