Mixture of nuts

The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is determined by the ratio in which the nuts are mixed.

What will be the price of one kilogram of the walnut mixture?

Correct result:

c =  161.667 Kc/kg

Solution:

c=1 150+2 140+3 1801+2+3=4853=161.667 Kc/kgc=\dfrac{ 1 \cdot \ 150 + 2 \cdot \ 140 + 3 \cdot \ 180 }{ 1+2+3 }=\dfrac{ 485 }{ 3 }=161.667 \ \text{Kc/kg}



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Please write to us with your comment on the math problem or ask something. Thank you for helping each other - students, teachers, parents, and problem authors.

Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Looking for calculator of harmonic mean?
Looking for a statistical calculator?
Check out our ratio calculator.

Next similar math problems:

  • Sugars
    vaha2 In what ratio must two sorts of sugar, costing #390 and #315 per kg respectively, be mixed in order to produce a mixture worth #369 per kg?
  • Distilled water
    water2_1 Sea water contains 5% salt. How many distilled water should be pour to 40 kg of sea water so that the salt content is 2%. How many kilograms of 2% of sea water we get?
  • Fruit salad
    banan The fruit salad is prepared from oranges and bananas. One kilogram of oranges costs 30 CZK and one kilogram of bananas costs 18 CZK. How many kilograms of bananas need to be added to half a kilogram of oranges to produce a fruit salad worth CZK 21 per 1 k
  • Candies
    bonbons_10 There are two types of candies in the store at 20 CZK/kg and 80 CZK/kg. How much will be cost a mix if we mix 22kg cheaper and 4kg more expensive candies?
  • Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • Dividing money
    penize Jane and Silvia are to divide 1200 euros in a ratio of 19:11. How many euros does the Jane have?
  • Gold coin
    gold_munzen Gold coin contains 964 promile pure gold, which is 7.16 g. What is the weight of coin in grams?
  • Savings and retirement
    babky_1 The older sibling has saved 44% more euros than the youngest, which represents 22 euros. How many euros older brother has saved ?
  • The piglet
    piglet The weight of the piglet grew regularly by five kilograms for four months. Determine the proportion by weight of the piglet in each month, if the first weighed 35 kg.
  • Barrel 4
    sudy Barrel of water weighs 63 kg. After off 75% water, the weight of the barrel with water is 21 kg. How many kg weigh empty barrel and how many kgs water in it?
  • Trip to a city
    vylet Lin wants to save $75 for a trip to the city. If she has saved $37.50 so far, what percentage of her goal has she saved? What percentage remains?
  • Spending
    usd_5 If spends 25% of my net pay of $922.28 on entertainment. How much money is that?
  • The sales
    chocholate_5 The sales tax rate is 4.447​% for the city and 4​% for the state. Find the total amount paid for 2 boxes of chocolates at ​$17.96 each.
  • Apple variete
    jablka This year, my uncle harvested 350 kg of apples, including 105 kilograms of Ontario, and the rest is Jonathan. Determine what percentage of the Jonathan apples.
  • Stamps 2
    stamp_9 Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  • Collecting day
    smetiari_2 At collecting day at school pupils of three classes took total of 1063 kg of paper. Class B collected half more than A Class and class C 55 kg more than B. How many kg of paper collected each class?
  • School yearbook
    penize_49 Bianca sold Php.18,500 worth of advertisements for the school yearbook. If she is given a commision of 8%, how much did she earn for the advertisements?