Hazelnuts 63054
Mom bought a mixture of nuts. It contains 0.2 kg of hazelnuts. 1/4 kg of cashew nuts and 2/3 kg of peanuts. How much did the whole mix weigh?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Mixture of nuts
Alice bought a mixture of nuts containing cashew nuts, hazelnuts, and peanuts in a ratio of 1:2:3. If the peanuts weigh 90 g, calculate the weight in grams of the whole mixture.
- Nuts
500g of hazelnuts cost 150kč, 2kg of walnuts cost 280kč and 20dag of peanuts cost 32kč 1. how much do we pay for 150g of peanuts 2. how many grams of walnuts cost 42kč 3. how much do we pay for 150g of a mixture that the seller mixes for us in equal parts
- Mixture of nuts
We should prepare the mixture of nuts from almonds, peanuts, and nuts cashew ratio of 1:2:3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg, and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is det
- Cashews + beetroots
The lady sells nuts. It has two mixtures of nuts (cashews/beetroots) in a ratio of 2:1 and 1:3 (cashews and peanuts). Determine the ratio to mix both mixtures so that the ratio of cashews/beetroot in the resulting mixture is 1:2. (Please provide a certifi
- A trail mix
Diego is making a trail mix for him and his friends to take with them on a hike next week. He mixes 4 2/6 pounds of mixed nuts, 3 3/6 pounds of peanuts, and 2 3/6 pounds of chocolate chips. How many 1/3-pound bags of trail mix can he make?
- Shani
Shani mixed 1 1/3 cups peanuts, 1 3/4 cups raisins, and 1 1/2 cups chocolate chips to make a trail mix. How many cups of trail mix did she make? Responses
- Candies
The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th