Milk bill

Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.

Correct result:

x =  16.2 USD

Solution:




Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Please write to us with your comment on the math problem or ask something. Thank you for helping each other - students, teachers, parents, and problem authors.

Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead of
  • Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  • One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  • Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  • Discount
    phone The new phone was discounted by 2800kč. After this discount, 5 phones cost 5530 CZK more than 3 phones before the discount. How much did the phone cost before the discount?
  • Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers,
  • Cages
    guineapig Honza had three cages (black, silver, gold) and three animals (guinea pig, rat and puppy). There was one animal in each cage. The golden cage stood to the left of the black cage. The silver cage stood on the right of the guinea pig cage. The rat was in th
  • The tax
    fuel The tax per gallon of gasoline in California is $0.477. If you fill your gasoline tank with 14.4 gallons of gasoline in California, how much will you pay in taxes? Round to the nearest cent.
  • The number 3
    numbers_1 Ski organizers should print the start numbers from 1 to 45. How many times will they use the number 3 when printing?
  • Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  • Eq1
    eq1_3 Solve equation: 4(a-3)=3(2a-5)
  • Six te 2
    eq1 If 3t-7=5t, then 6t=
  • Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  • Line
    line_points How many parts of line divide 5 (different) points that lie on it?
  • Equation with one variable
    eq1 Solve the following equation with one unknown: 5(7s + 5) =130
  • Ten pupils
    chewy 10 pupils went to the store. 6 pupils bought lollipops and 9 pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
  • If-then equation
    triangles_10 If 5x - 17 = -x + 7, then x =