Milk bill

Mrs Tara buys 2 liters of milk daily. If 1 liter of milk cost $0.27. What will be her milk bill for 30 days.

Result

x =  16.2 USD

Solution:




Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units.

Following knowledge from mathematics are needed to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Cheaper cars
    vagon State-owned railway company buys 10 air-conditioned coaches for nearly 18 million euros. Calculate how many euros is the equivalent of one seat in the wagon with a capacity of 83 people. How many of used cars at the price 2700 Euros can be buy instead o
  2. Water 31
    water3_6 Richard takes 3 1/6 liters of water before noon and 2 3/5 liters of water after noon. How many litres of water does Richard consume a day ?
  3. Bus tickets
    50czk Bus ticket for a trip from Prague to Paris cost 2180Kč. A return ticket costs 3930Kč. How much money will save a family of four to go to Paris and back when they purchase a return tickets?
  4. One frame
    room_1 5 picture frames cost € 12 more than three frames. How much cost one frame?
  5. Value of teeth
    dental_caries To know value to the healthy teeth we discover only when we take care about tooth caries followed by loss of teeth and think how to replace missing teeth... Calculate the value (cost of money) healthy teeth, if we assume that man has with 32 teeth and rep
  6. Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers, w
  7. The tax
    fuel The tax per gallon of gasoline in California is $0.477. If you fill your gasoline tank with 14.4 gallons of gasoline in California, how much will you pay in taxes? Round to the nearest cent.
  8. Addition of Roman numbers
    roman Added together and write as decimal number: LXVII + MLXIV
  9. Eq1
    eq1_3 Solve equation: 4(a-3)=3(2a-5)
  10. Ten pupils
    chewy 10 pupils went to the store. 6 pupils bought lollipops and 9 pupils bought chewing gum. How many pupils have bought both lollipops and chewing gums (if everyone bought something)?
  11. Valid number
    numbers Round the 453874528 on 2 significant numbers.
  12. Plane
    rovnobezky On how many parts divide plane 6 parallels?
  13. If-then equation
    triangles_10 If 5x - 17 = -x + 7, then x =
  14. Math classification
    prezident In 3A class are 27 students. One-third got a B in math and the rest got A. How many students received a B in math?
  15. Line
    line_points How many parts of line divide 5 (different) points that lie on it?
  16. Hussein
    penize_49 Hussein owns 450000. He spent at the bookstore 2 over 9 to buy some books and tales. He paid 3 over 5 of his money to buy his math book. Then he paid his money to buy stories diagram ; a. Calculate the remaining amount of money with Hussein? b. Hussein
  17. The result
    dice_2 How many times I decrease the number 1632 to get the result 24?