Clothes 4

If the cost of 16.5 metres of cloth is ₹2,062.50 then find the cost of 24.75 metres of clothes

Correct answer:

x =  3093.75

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to convert length units?

Related math problems and questions:

  • Supermarket
    vaha In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Ratio - proportion
    ratios2 Reduce the number 16 in proportion 3:2 5:4 11:8
  • Tailor 5
    textiles A tailor uses 13/4m of cloth to stitch a skirt. How many metres of cloth is needed to stitch 16 skirts?
  • After 2
    flowers After we planted flowers in 2/5 of our garden, 24m remained unplanted. How many meters is the garden in total? If the total area of the garden is 1, the proportion of the remaining area is?
  • Proportion
    proportion write the following proportion 8 is to 64 as to 2 is to x
  • Gasoline
    fuel For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  • Fractions and mixed numerals
    mixed_fractions (a) Convert the following mixed numbers to improper fractions. i. 3 5/8 ii. 7 7/6 (b) Convert the following improper fraction to mixed number. i. 13/4 ii. 78/5 (c) Simplify these fractions to their lowest terms. i. 36/42 ii. 27/45 2. evaluate following ex
  • Car consumption
    motor The car has consumption 4.4 l/100 km. How much money will it cost ride 450 km in long if diesel price is 1.72 USD/l?
  • Five combers
    permutations Five combers harvest 12 rows of strawberries in 4 hours. How many rows of strawberries will two combers harvest in 10 hours?
  • Snack
    minca CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?
  • Composite ratio
    penize Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Cows
    cow 4 cows spent 16 bags of hay in 5 days. How many bags of hay sacks are needed for 5 cows for seven days?
  • Everyone drinks the same
    beers 24 bricklayers drink 72 beverage bottles a day at the construction site. How many bottles would 19 bricklayers need? Everyone drinks the same.
  • Proportion 3
    apples For every 8 mango trees in the orchard, there are 4-star apple trees. If there are 1320 trees, how many trees of each kind are there?
  • ŽSR
    luzianky Calculate fixed annual personnel costs of operating monorail line 118 km long if every 5 km is a station, which serves three people - one dispatcher and two switchmen in 4-shift operation. Consider the average salary of the employee 885 €.
  • Two discounts
    mince The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?