Available 5472
Alena and Marta want to go on vacation together. Alena lacks CZK 300 to buy the selected ticket, and Marta has 4 times that amount left over. We know that Marta has 50% more CZK available than Alena. How much does a ticket cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Vacation 35133
The family is going on vacation. Everyone has their luggage. Together the luggage weighs 21kg. The mother's luggage weighs two times more than the father's and the son's 4 kilograms less than the mother's. How much does luggage weigh?
- Determine 6533
A total of 256 tickets were sold for the concert. CZK 2,800 was collected for tickets under the stage, and CZK 2,160 for tickets to the corridors. Determine the price of tickets under the stage and on the corridors, if you know that the ticket under the p
- Jasmine 2
Jasmine wants to buy a pair of shoes that cost 295.00. Suppose she saves 257.50 for it. How much more does she need?
- Transport 7668
The coupon allows you to travel by public transport with a 20% discount cost of 300 CZK. If the ticket costs CZK 20, how often do we have to go after buying coupons so we don't lose out on buying coupons?
- Czech coins
John has 540 CZK, but he only has 10 CZK coins and 20 CZK coins. We know that he has 10CZK coins, 7-times more than 20CZK coins. How many 10CZK coins and how many 20CZK coins did he save?
- Family party
Anna has 5 €, Anezka has 4,60 €, and for all the money, they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and a pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third m
- Transport 39383
The online store offers free shipping when you buy five or more products. The price of transport is 100 crowns. When you buy five products without shipping, we pay the same amount as when you buy three products with shipping included. How much does 1 piec
- Kilogram 7162
Mom paid CZK 132.50 for the purchase. She bought bread, 5 kg apples, and three liters of milk. We know that bread costs twice as much as milk, and a kilogram of apples costs 6.50 CZK less than milk. How many CZKs did milk and bread and a kilogram of apple
- Money duo
Julius and Mark have 45 euros together. Mark has 50% more money than Julius. Determine the amount of money that has Mark and Julius.
- Expensive 82475
The alarm clock, women's watch, and men's watch cost a total of 1370 CZK. How much does each item cost if a women's watch is six times more expensive than an alarm clock and a men's watch is 200 Sk more expensive than a women's watch?
- ZOO
In the zoo were elephants, as many as ostriches. Monkeys were four times more than elephants. Monkeys were as many as flamingos. Wolves were five times less than flamingos. How many of these animals were together? We know that there were four wolves.
- Together 7309
Marta bought 10 kg of rice and 25 kg of flour for 40 euros. A kilogram of flour and a kilogram of rice together cost 1.80 euros. How much does 1 kg of each type of goods cost?
- Grandchildren 850
Grandma bought new briefcases for her grandchildren. Pavel got a blue briefcase for 1350 CZK and Markétka got a red briefcase, which was 270 CZK more expensive than Pavl's. How much did the red briefcase cost? How much CZK did Grandma pay for both briefca
- Collection 81826
Ema has 3 times more picture cards in her collection than Dana. They have a total of 240 images. They are bought in packs of 10 for CZK 14. How much did Dana's pictures cost?
- In EUROPE
In EUROPE, you can buy a train ticket for €24 a day and have unlimited travel with it 1. If the ticket is used only once, how much does the trip cost? 2. If the ticket is used five times, how much does each trip costs?
- Dylan
Dylan has $39. This is 3/4 of the money he needs to buy a jacket. How much does the jacket cost?
- School 6
Jirka lives 600m from the school, Honzík 1200m. How many kilometers a week does Honzik go over Jirka on his way to school and back? How many times will more Honzík go than Jirka?