Dovolenka
Alena a Marta chcú spoločne vyraziť na dovolenku. Ku kúpe vybranej letenky Alene chýba 300 Kč a Marte 4x toľko prebýva (má navyše). Vieme, že Marta má k dispozícii o 50% viac ako Alena. Koľko stojí letenka?
Správna odpoveď:

Tipy na súvisiace online kalkulačky
Naša kalkulačka na výpočet percent Vám pomôže rýchlo vypočítať rôzne typické úlohy s percentami.
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?
Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:
algebrazákladné operácie a pojmyJednotky fyzikálnych veličínÚroveň náročnosti úlohy
Súvisiace a podobné príklady:
- Veterníky
Anička má 50 Kč, Anežka má 46 Kč a za všetky peniaze chcú kúpiť zákusky na rodinú oslavu. Rozhodujú sa medzi tortičkami a veterníkmi. Veterník je o 4 Kč drahší ako torta a tortičky by sa dalo za všetky peniaze kúpiť o tretinu viac ako veterníkov. Koľko st
- Cukríky
Ak dá Alena Lenke 3 cukríky, bude mať stále ešte o 1 cukrík viac. Ak dá Lenka Alene 1 cukrík, bude ich mať Alena dvakrát viac ako Lenka. Koľko cukríkov má každá z nich?
- Orechy
Alena, Andrej a Juraj majú spolu 74 orechov. Alena má o 45%viac orechov ako Andrej, a Juraj má o 5 orechov viacej ako Andrej. Určte, kolko orechov má Alena, Juraj a Andrej.
- Neprekonali 7668
Kupón umožnuje jazdiť v mestskej doprave so zľavou 20% stojí 300 Kč. Ak stojí lístok 20 Kč (Kč je česká koruna), koľkokrát najmenej musíme po kúpe kupónov ísť, aby sme na kúpu kupónov neprekonali?
- Nasporených 39061
Alena a Bára mali na konci januára dohromady nasporených 1500 Kč. Potom, čo vo februári Alena minula zo svojich úspor 318 Kč a Bára 249 Kč, mala Alena nasporených dvakrát viac ako Bára. Koľko peňazí mali na začiatku?
- Štúdiách 39861
Rodičia majú na štúdiách svoje 3 deti, mesačne ich stojí 3 650 Kč. Za Libora rodičia platia mesačne 350 Kč menej ako za Zdeňka a za Evu o 400 Kč viac ako za Zdeňka. Koľko Kč (česká koruna) mesačne zaplatí za každého z nich?
- Mamička 3
Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?