12 apples

12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?

Correct answer:

a =  0.08
b =  2.4

Step-by-step explanation:


12a + 2b = 5.76
6a + 3b = 7.68

12•a + 2•b = 5.76
6•a + 3•b = 7.68

12a+2b = 5.76
6a+3b = 7.68

a = 2/25 = 0.08
b = 12/5 = 2.4

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar







Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • The bakery
    chlieb The bakery delivered 60 kg of bread to the store, the breads weighed 1 kg and 2 kg, a total of 35 pieces. How many loaves weighed 1 kg and how many were two-kilo loaves?
  • Apples and pears
    banan Apples cost 50 cents piece, pears 60 cents piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought 5 pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
  • Two markers
    mince Two markers and one eraser cost 35 pesos, and three markers and four erasers cost 65 pesos. Find the cost of a marker and an eraser.
  • Apples investment
    jablka The merchant bought a certain amount of apples and paid 1 denarius for every 7 apples. The next day he sold all the apples for 1 denarius for 5 pieces and earned 12 denarii. How many apples did he originally buy and how many did he have to invest in this
  • Apples
    apples A 2 kg of apples cost a certain sum of money. This sum is equal to the number of kilograms for which we pay 72 CZK. How much is 1 kg of apples?
  • T-shirts and hat
    usd 5 t-shirts and a hat cost £62.00 2 t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost ? How much does a hat cost ?
  • Apples
    jablka Apples I picked 600 kg this year. Autumn's apples were four times more than the summer. How many kg's I picked in the summer and how many winter apples?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • A ball
    ball1 A ball and a plush toy cost 32.80 euros. How much does a ball cost if it is € 9.50 cheaper than a toy?
  • 3 shirts
    klobouk 3 shirts for $35 2 hats and a shirt for $20 which system of equations can be used to find s, the cost of one and h, the cost of one hat?
  • The bun
    rohliky The bun costs CZK 2 and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls and paid CZK 65. how many rolls did she buy and how many rolls?
  • Suit
    oblek The suit cost 119 euros. How much cost the pants if it is 50% cheaper than the jacket.
  • Birthday party
    influenza For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
  • Sweets
    sladkosti 3 chocolate and 7 cakes cost 85, - CZK. 2 chocolates and 6 cakes cost 86, - CZK. How much is 5 chocolates and 9 cakes? I wonder how to get the result, but only by logic without the use of a system of equations
  • Apples
    jablka Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • Addends
    two Number 118 divide into two addends, so the first addend is 69 greater than 75% of the second addend.
  • Lenka and money
    Karl_Lagerfeld When Lenka bought pants from 1/3 of her savings shirt from 1/5 and 1/8 spent at the hairdresser, she was left 328 Kč. How much money was saved? How many hairdressers cost?