12 apples

12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?

Correct result:

a =  0.08
b =  2.4

Solution:


12a + 2b = 5.76
6a + 3b = 7.68

12•a + 2•b = 5.76
6•a + 3•b = 7.68

12a+2b = 5.76
6a+3b = 7.68

a = 2/25 = 0.08
b = 12/5 = 2.4

Our linear equations calculator calculates it.



We would be pleased if you find an error in the word problem or inaccuracies and send it to us. Thank you!



Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Sweets
    sladkosti 3 chocolate and 7 cakes cost 85, - CZK. 2 chocolates and 6 cakes cost 86, - CZK. How much is 5 chocolates and 9 cakes? I wonder how to get the result, but only by logic without the use of a system of equations
  • Saving
    2kc Paul save 155Kč in 46 2 Kc and 5Kc coins. How much saved 2Kc and 5Kc coins?
  • T-shirts and hat
    usd_9 5 t-shirts and a hat cost £62.00 2 t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost ? How much does a hat cost ?
  • Equations
    p1110617 Solve following system of equations: 6(x+7)+4(y-5)=12 2(x+y)-3(-2x+4y)=-44
  • The bun
    rohliky The bun costs CZK 2 and the rolls CZK 3.5. Hanka bought 22 pieces of bread, bought only buns and rolls and paid CZK 65. how many rolls did she buy and how many rolls?
  • Factory and divisions
    factory_2 The factory consists of three auxiliary divisions total 2,406 employees. The second division has 76 employees less than 1st division and 3rd division has 212 employees more than the 2nd. How many employees has each division?
  • Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • Money
    money_17 Peter has 2x more money than Michael. But if Peter gave Michael € 16 Michael would have 3.5 times more money than Peter. Determine how much money was originally Peter and how much Michael.
  • Summerjob
    pat_mat Albert, Beny, Cyril and Dan worked on summerjob. From the total revenue Albert received 2/5, Beny 1/6 , 3/10 Cyril and Dan the rest which is 324 euros. How many euros earned every one of them?
  • Two markers
    mince_6 Two markers and one eraser cost 35 pesos and three markers and four erasers cost 65 pesos. Find the cost of a marker and an eraser.
  • The bakery
    chlieb The bakery delivered 60 kg of bread to the store, the breads weighed 1 kg and 2 kg, a total of 35 pieces. How many loaves weighed 1 kg and how many were two-kilo loaves?
  • Two sisters
    cd_disc Two sisters together have 54 CDs. 6/8 CDs has younger sister and is equal to 3/5 of CDs older sisters. How many CDs has each of the sisters?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Lenka and money
    Karl_Lagerfeld_2014 When Lenka bought pants from 1/3 of her savings shirt from 1/5 and 1/8 spent at the hairdresser, she is left 328 Kč. How much money was saved? How much hairdresser cost?
  • Apples and pears
    banan Apples cost 50 cents piece, pears 60 cents piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought 5 pieces of fruit, there was only one banana and paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
  • Unknown mixed number
    zlomky_23 Find the number that is smaller than 5 5/12 by as much as 2 2/13 is smaller than 6 1/6