Taxi

A taxi ride costs $3 plus $2.50 per mile. Write and Graph an equation in two variables that represents the total cost of a taxi ride.

Result

f = (Correct answer is: 3 + 2.50 s) Wrong answer

Solution:

f=3+2.50 s



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Highway tunnel
    tunnel_1 The highway tunnel was built from two ends in the north-south direction. The average daily performance of the "northern party" rasters was higher than the average daily power of the "southern party" of the rasters. After 55 business days, both parties met
  • Pool
    pool If water flows into the pool by two inlets, fill the whole for 19 hours. The first inlet filled pool 5 hour longer than the second. How long pool take to fill with two inlets separately?
  • Paul and Honza
    tchata Honza went to chat on a bike without a break 4.0 hours. Paul the same way without breaks 50 minutes longer. The difference between the speeds of the two boys was the one kilometer per hour. How fast was Paul, if you know that the speed of the boys did not
  • Car rent
    car_5 Rental cars are paid a fixed daily fee plus 16 cents for each kilometer traveled. Samuel want to rent a car for a day and worked out that will pay 175 euros. When paying he got a 20% discount on the daily fee, the cost per kilometer is unchanged. Samuel t
  • Tabitha
    factory_butter_7 Tabitha manufactures a product that sells very well. The capacity of her facility is 241,000 units per year. The fixed costs are $122,000 per year and the variable costs are $11 per unit. The product currently sells for $17. a. What total revenue is requi
  • Two cities
    cars_30 The car goes from city A to city B at an average speed of 70 km/h, back at an average speed of 50 km/h. If it goes to B and back at an average speed of 60 km/h, the whole ride would take 8 minutes less. What is the distance between cities A and B?
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Three roads
    kolobezka The three boys moved from start to finish on three different routes A, B, C, always at the same time. Adam drove road A 1500 m long on a scooter. Blake walked route B 600 m long on foot. Cyril got on a scooter on route C after a 90 m walk, then he left th
  • Two math problems
    coins 1) The sum of twice a number and -6 is nine more than the opposite of that number. Find the number. 2) A collection of 27 coins, all nickels, and dimes, is worth $2.10. How many of each coin are there? The dime, in United States usage, is a ten-cent coin.
  • Sales of products
    cukriky_9 For 80 pieces of two quality products a total sales is 175 Eur. If the first quality product was sold for n EUR per piece (n natural number) and the second quality product after 2 EUR per piece. How many pieces of the first quality were sold?
  • Motion
    bus_1 From two different locations distant 232 km started against car and bus. The car started at 5:20 with average speed 64 km/h. Bus started at 7:30 with average speed 80 km/h. When they meet? How many kilometers went the bus?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Troops
    calendar There are two leaders in the tourist group, with an average age of 30 years and several children with an average age of 10 years. The total age of the group is 12 years. How many children are in the group?
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Motion2
    car_cycle Cyclist started out of town at 19 km/h. After 0.7 hours car started behind him in the same direction and caught up with him for 23 minutes. How fast and how long went car from the city to caught cyclist?
  • Motion
    cycling Cyclist started at 9:00 from point S to point T. After 10 minutes, followed him at the same speed the second cyclist. Walker, which went from T to S, started at 9:35. After 71 minutes he met the first cyclist and after next 8 minutes the second cyclist. D
  • Store
    pave One meter of the textile was discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.