Supermarket

In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?

Correct answer:

x =  1040

Step-by-step explanation:

x=156 43/5=1040



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Kilo candy
    bonbons One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Two discounts
    mince The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Supermarket cashiers
    tesco When at the supermarket are opened only 2 cash people waiting in the front approximately 12 minutes. How many will shorten the average waiting time in a front where supermarket open another three cashiers?
  • Coins
    mince The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?
  • Snack
    minca CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Composite ratio
    penize Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Dried apples
    jablka How many kilograms of fresh apples id needed to 120 kg of dried apples when from 0.4 tons of fresh apples we get 75 kg of dried apples?
  • Cost reduction
    penize Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  • Car range
    skoda_limousine Kia has an average diesel consumption of 3.9 liters per 100 kilometers. What is the range of the car for 179 euros if fuel costs 1.3 EUR/liter, if the tank has a volume of 55 liters?
  • Sugar production
    cukrrka From 1 ton of beet, 150 kg of sugar is produced. To clean 1 ton of sugar, 450 kg of lime is consumed. Calculate how many kgs of lime is consumed when processing 1 ton of sugar beet?
  • Pizza
    pizza Pizza with a diameter 50 cm have weight 559 g. What diameter will have a pizza weighing 855 g if it is make from the same cloth (same thickness....) and same decorated?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Gasoline
    fuel For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?