Supermarket

In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?

Correct result:

x =  1040

Solution:

x=156 43/5=1040



We would be pleased if you find an error in the word problem or inaccuracies and send it to us. Thank you!



Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Cost reduction
    penize_3 Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Blueberries
    blueberry 5 children collect 4 liters of blueberries in 1.5 hours. a) How many minutes do 3 children take 2 liters of blueberries? b) How many liters of blueberries will be taken by 8 children in 3 hours?
  • Three 43
    penize_49 Three brothers inherited a cash amount of 62,000, and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Dividing money
    penize_1 Milan divided 360 euros in the ratio 4: 5, Erik in the ratio 500: 625. How many euros did the individual parts of Milan and how many Erik?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Weigh in total
    hrozno I put 3/5 kg of grapes into a box which is 1/4kg in weight. How many kilograms do the grapes and the box weigh in total?
  • ŽSR
    luzianky Calculate fixed annual personnel costs of operating monorail line 118 km long if every 5 km is a station, which serves three people - one dispatcher and two switchmen in 4-shift operation. Consider the average salary of the employee 885 €.
  • Dried apples
    jablka_2 How many kilograms of fresh apples id needed to 120 kg of dried apples when from 0.4 tons of fresh apples we get 75 kg of dried apples?
  • Car consumption
    motor The car has consumption 4.4 l/100 km. How much money will it cost ride 450 km in long if diesel price is 1.72 USD/l?
  • How many 3
    tv_1 How many hours the Andersons watched TV in all Wednesday 3/1 hr Thursdays 2/3 hr Friday 4/5 hr Saturday 3/4 hr
  • Change the numbers in the ratio
    fraction_2 Change the numbers 29, 38, and 43 in a 3: 4 ratio.