Supermarket

In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?

Correct result:

x =  1040

Solution:

x=156 43/5=1040



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Supermarket cashiers
    tesco_1 When at the supermarket are opened only 2 cash people waiting in the front approximately 12 minutes. How many will shorten the average waiting time in a front where supermarket open another three cashiers?
  • Coins
    mince_1 The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Dried apples
    jablka_2 How many kilograms of fresh apples id needed to 120 kg of dried apples when from 0.4 tons of fresh apples we get 75 kg of dried apples?
  • Cost reduction
    penize_3 Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  • Sugar production
    cukrrka_1 From 1 ton of beet, 150 kg of sugar is produced. To clean 1 ton of sugar, 450 kg of lime is consumed. Calculate how many kgs of lime is consumed when processing 1 ton of sugar beet?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Pizza
    pizza_2 Pizza with a diameter 50 cm have weight 559 g. What diameter will have a pizza weighing 855 g if it is make from the same cloth (same thickness....) and same decorated?
  • Gasoline
    fuel_3 For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  • Blood
    krv In the human body, the blood is about 7.3% body weight. How many kilograms of blood are in the human body with weight 109 kg?