On the 4

On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00.
What is the cost of one muffing? What is the cost of one bottle of water?

Correct result:

m =  2.25
w =  1.5

Solution:


3m+2w = 9.75
2m + 1w = 6.00

3•m+2•w = 9.75
2•m + 1•w = 6.00

3m+2w = 9.75
2m+w = 6

m = 94 = 2.25
w = 32 = 1.5

Calculated by our linear equations calculator.



We would be very happy if you find an error in the example, spelling mistakes, or inaccuracies, and please send it to us. We thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Belgium vs Italy
    lopta_4 Belgium played a match with Italy and Belgium win by 2 goals. The match fell a total 6 goals. Determine the number of goals scored by Belgium and by Italy.
  • Viju
    chicken_2 viju has 40 chickens and rabbits. If in all there are 90 legs. How many rabbits are there with viju??
  • Barbara
    batoh Barborka goes to school with backpack that was 2 - times more expensive than a bag slipper. If backpack was 36 euros cheaper it was cost same as bag slipper. How many cost backpack and how many bas slipper?
  • Football match 4
    futball_ball In a football match with the Italy lost 3 goals with Germans. Totally fell 5 goals in the match. Determine the number of goals of Italy and Germany.
  • Equations - simple
    linearna_1 Solve system of linear equations: x-2y=6 3x+2y=4
  • Savings 2
    low_money Jozef and Michael saved 46 euros together. Michael saved 22 euros more than Jozef. How much did save each of them?
  • ATC camp
    camp The owner of the campsite offers 79 places in 22 cabins. How many of them are triple and quadruple?
  • Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?
  • Substitution
    eq1_5 solve equations by substitution: x+y= 11 y=5x-25
  • Mushrooms
    huby_2 Eva and Jane collected 114 mushrooms together. Eve found twice as much as Jane. How many mushrooms found each of them?
  • 13 tickets
    zamek_1 A short and long sightseeing tour is possible at the castle. Ticket for a short sightseeing circuit costs CZK 60, for a long touring circuit costs CZK 100. So far, 13 tickets have been sold for 1140 CZK. How much did you pay for tickets for a short tour?
  • Euros
    bicycles Peter, Jane and Thomas have together € 550. Tomas has 20 euros more than Jane, Peter € 150 less than Thomas. Determine how much has each of them.
  • Schools
    bulb2_2 Three schools are attended by 678 pupils. To the first attend 21 students more and to the third 108 fewer students than to second school. How many students attend the schools?
  • Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?
  • Family parcels
    map_4 In father will he divided the land so that the older son had three bigger part than younger son. Later elder son gave 2.5 ha field to younger and they had both the same. Determine the area of family parcel.
  • Stamps 2
    stamp_9 Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  • Birthday
    spice Mother bought 21 desserts on the occasion of Mirka's birthday one tips was 9 CZK and the kremlin cost 12 CZK. For all desserts, she paid 213 CZK. How many kremlins and how many tips mums did buy?