On the 4

On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00.
What is the cost of one muffing? What is the cost of one bottle of water?

Correct answer:

m =  2.25
w =  1.5

Step-by-step explanation:


3m+2w = 9.75
2m + 1w = 6.00

3•m+2•w = 9.75
2•m + 1•w = 6.00

3m+2w = 9.75
2m+w = 6

m = 9/4 = 2.25
w = 3/2 = 1.5

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • 3 shirts
    klobouk 3 shirts for $35 2 hats and a shirt for $20 which system of equations can be used to find s, the cost of one and h, the cost of one hat?
  • Bottle
    bottle Bottle with wine costs 58 USD. Wine is 27 USD more expensive than the empty bottle. How much is the bottle itself?
  • Exchange rates
    penize If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Purchase 3
    kosiky Bailey had $5.67. She bought a bottle of water for $3.71. There was no sales tax on her purchase. How much money did she have after her purchases?
  • Banknotes
    ducat $ 1390 was collected. How much was in $20 notes and how many in $50 notes in that order? How many solutions exists?
  • A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  • Nine books
    books Nine books are to be bought by a student. Art books cost $6.00 each and biology books cost $6.50 each . If the total amount spent was $56.00, how many of each book was bought?
  • Loan
    money If you take a bank loan $ 10000 and we want to repay after the year, we have to pay the total amount $ 10320/ What is the annual interest rate on this loan?
  • Dirty road
    car Mr. Smith is on a road trip to a remote disc golf course 180km away. He travels part of the way at 100km/h along the highway, and part of the way at 50km/h along dirt roads. If it took 2 hours to get there, how many hours did he spend on dirt roads?
  • Tickets 4
    cinema2 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  • Boys and money
    money 270 USD boys divided so that Peter got three times more than Paul and Ivan has 120 USD more than Paul. How much each received?
  • Grayson
    flasa Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
  • Four pupils
    four_digit Four pupils divided $ 1485 so that the second received 50% less than the first, the third 1/2 less than a fourth, and fourth $ 154 less than the first. How much money had each of them?
  • Saving 9
    penize An amount of $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. If $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount has accumula
  • Headphones
    headphones Charlie is saving money to buy a pair of headphones for $225. He has $37 so far, and he can save $15 per week. In how many weeks will he have enough money to buy the headphones?
  • Sales off
    sweater If a sweater sells for $ 19 after a 5% markdown, what was its original price?
  • Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?