Din has
Din has 15 3/4 kg of nuts. Suppose you sell the nuts for P40.00 for every 1/4 kg. How much is the total cost of the nuts?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
Need help with mixed numbers? Try our mixed-number calculator.
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticnumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Manufacturing 5686
If you know that the company produces four similar products that differ only in the weight of the packaging, determine the final price of the product in terms of costs. The total cost of manufacturing the product was CZK 5,745,000. And 10 kg 15,000 pcs B
- Hazelnuts 63054
Mom bought a mixture of nuts. It contains 0.2 kg of hazelnuts. 1/4 kg of cashew nuts and 2/3 kg of peanuts. How much did the whole mix weigh?
- Bananas sell
Suppose I buy 75kg of bananas at R3.00 per kg and sell them at R4.00 per kg. What is my income?
- Nuts
500g of hazelnuts cost 150kč, 2kg of walnuts cost 280kč and 20dag of peanuts cost 32kč 1. how much do we pay for 150g of peanuts 2. how many grams of walnuts cost 42kč 3. how much do we pay for 150g of a mixture that the seller mixes for us in equal parts
- Kilogram 3024
One kilogram of raisins costs a crown, and one kilogram of nuts a crown. They added 5 kg raisins and 3 kg nuts to the mixture. How much does 1 kg of mixture cost?
- Ralph
Ralph has three bulldogs. One weighs 16 1/4 kilos, the other 12 3/5. Suppose the total weight of the three dogs is 45 10/20. What is the weight of the third dog?
- Suppose 9
Suppose that 14 inches of wire cost 42 cents. At the same rate, how much (in cents) will 48 inches of wire cost?