Pencils 4
Pencils, Pens, and Exercise books in a shop are in the ratio of 1:2:3. If there are 12 pencils, the number of exercise books in the shop is:
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.
Do you want to perform natural numbers division - find the quotient and remainder?
Check out our ratio calculator.
Do you want to perform natural numbers division - find the quotient and remainder?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticbasic operations and conceptsnumbersGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Ramit
Ramit bought 10 pens,8 pencils, and 4 books; pens were Rs.5 1/2 each, pencils were Rs.2 1/2 each and books were Rs. 11 1/2 each; how much did they cost together?
- Exchanged 6256
Pupils exchanged pencils, erasers, and pens so that there were two pens for 15 pencils and three pencils for two erasers. How many erasers were there for one pen?
- A shopkeeper 5
A shopkeeper sold some sets of Pencils and Pens. Each set contained 6 pencils and 2 pens. If the shopkeeper sold 112 pencils and pens, how many pens did she sell altogether?
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- A teacher 3
A teacher gives pens and pencils to elementary students at an equal rate in each classroom. Pencils; Pens 18 ; 72 29 ; A 35 ; 140 B ; 168 Determine the unknown value for the letter B.
- Rohans purchase
The cost of a pen is ₹ 15 ¾ and a pencil for ₹ 4 ¼. If Rohan purchased 3 pens and 12 pencils, which items cost him more and by how much?
- Notebooks - purchase
The teacher bought for her class (for each student), in which there are 15 students, notebooks for €0.30, books for €4.50 and special pens for €2.80. How much did they have left in the class fund when they had €200 there?