A shopkeeper 5
A shopkeeper sold some sets of Pencils and Pens. Each set contained 6 pencils and 2 pens. If the shopkeeper sold 112 pencils and pens, how many pens did she sell altogether?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Check out our ratio calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- Cherries 2
If a farmer reaped 636 cherries and he sold one-third to a shopkeeper, how many did he retain?
- Pencils 2
Eli is selling pencils. She sold 3/5 of them in the morning and 1/4 of the remainder in the afternoon. If Eli sold 200 more pencils in than in the afternoon, how many pencils did Eli have in the beginning?
- Two sets
Suppose Set B contains 69 elements, and the total number of elements in either Set A or Set B is 124. If sets A and B have 29 elements in common, how many elements are contained in set A?
- James 6
James and Lisa shared some sweets. James took 2/7 of the sweets, and Lisa took the rest. If James took 18 fewer sweets than Lisa, how many sweets did they have altogether at first?
- Pencils 4
Pencils, Pens, and Exercise books in a shop are in the ratio of 1:2:3. If there are 12 pencils, the number of exercise books in the shop is:
- 600 pencils
Six hundred pencils we want to be divided into three groups. The biggest groups have ten pens more than the smallest. How many ways can this be done?
- Exchanged 6256
Pupils exchanged pencils, erasers, and pens so that there were two pens for 15 pencils and three pencils for two erasers. How many erasers were there for one pen?
- Kilograms 80660
The troika sold 27 kg of smooth flour and three times less coarse flour. How many kilograms of flour did she sell together?
- Two grandmothers
Two grandmothers went to sell eggs at the market, and they had 100. When they sold all the eggs, they made the same money. The first grandmother says to the second: "If I sold my eggs for your price, I would earn 15 crowns. " The other grandmother replies
- 2 pens
Two pens and 3 pencils cost Rs. 26, 3 pens and 5 pencils cost Rs. 40. What is the cost of one pen and one pencil?
- A store
A store received a shipment of 240 skateboards. In three weeks, it sold 1/3 of those skateboards. How many skateboards did the store sell?
- Kilograms 69724
The hardware store sold 1 kg of nails for CZK 400 and 1 kg of screws for CZK 800. How many kilograms of nails and how many screws did they sell if they sold a total of 5 kilograms and earned CZK 3,200.
- Tracksuits
There are 250 tracksuits in a box. The shop sold 1/5 of the tracksuits on Monday, 1/10 on Tuesday, 2/5 on Wednesday, and the rest on Thursday. How many tracksuits did the shop sell on Thursday?
- Tickets 18603
The cashier at the cinema sells tickets for 50 CZK and 40 CZK. He has sold 143 tickets and earned a total of CZK 6,340. How many tickets did he sell?
- Pencils 5
Mary can get pencils at an office supply store for 23.15 each. How many can she buy for 1 904.40 pesos?
- I sold
I sold 552 candy bars on Saturday, and I sold 487 candy bars on Sunday. How many more candies did I sell on Saturday than Sunday?
- Track suits
There are 100 tracksuits in a box. The sports shop sold 3/10 of the tracksuits on Monday, 1/4 on Tuesday, and they sold 2/5 on Wednesday, and the rest on Thursday. 1. How many tracksuits did the shop sell on Thursday? 2. What fraction of the tracksuits di