A pen 2
A pen cost 1 USD plus half its price. How much does it actually cost?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Need help calculating sum, simplifying, or multiplying fractions? Try our fraction calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebranumbersUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- A sale
A carton of milk is half-price during a sale. The carton of milk cost $2.30 during the sale. What is the usual price of a carton of milk?
- Flour
2 kg of flour costs 100 CZK. How much does it cost for half a kilogram?
- Unit price 3
A grocery store sells a bag of 6 oranges for $5.64. How much would it cost for 8 oranges?
- Discount sale
After the discount, the computer costs 9600 CZK. How much did it cost when the shop reduced the price: a) by half b) by a third c) by one-fifth and then by 160 CZK
- 37 pens
Thirty-seven pens and 53 pencils together cost 95.5 USD, while 53 pens and 37 pencils together cost 111.5 USD. Find the cost of a pen and a pencil.
- Meat
Half a kilogram of pork and three-quarters of a kilogram of beef cost a total 5.1 USD. One-quarter of a kilogram of beef and 1 kilogram of pork costs 4.9 USD. Find the price of 1 kg of each type of meat.
- The cost 14
The cost of 4 chairs is $75. How much does one chair cost?