Candies

There are two types of candies in the store at 20 CZK/kg and 80 CZK/kg. How much will be cost a mix if we mix 22kg cheaper and 4kg more expensive candies?

Result

a =  760 Kc
x =  29.23 Kc/kg

Solution:

Solution in text a =
Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this example are needed these knowledge from mathematics:

Do you want to convert mass units? Looking for a statistical calculator?

Next similar examples:

  1. Coffee shop
    coffee-beans To the coffee shop brought 2 types of coffee totally 50 kg. The first type was CZK 220 per kilogram, coffee second type 300 CZK per 1 kg. For all the coffee trader earned CZK 12,000. How many kilograms of coffee of first type and how many kilograms of cof
  2. A candle
    candles A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How m
  3. Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  4. 3 masons
    cnb_1 3 masons received 7,700 CZK. The second half received 1/2 more than the first and third twice more than the second mason. How much they each got crowns?
  5. Dollars
    children Mama split 760 dollars Jane, Dane and Eva as follows: Jane got three times more than Dane and Dane and got 40 more than Eva. How much does get each of them?
  6. Spending
    usd_5 If spends 25% of my net pay of $922.28 on entertainment. How much money is that?
  7. 5 people
    penize_49 5 people have $122000 and 1 person has $539000 How much should each person (equally) pay?
  8. Tickets
    tickets Tickets to the zoo cost $4 for children, $5 for teenagers and $6 for adults. In the high season, 1200 people come to the zoo every day. On a certain day, the total revenue at the zoo was $5300. For every 3 teenagers, 8 children went to the zoo. How man
  9. Potatoes bags
    vrece_zemiakov I have three bags with 21 kg potatoes. The first bag is 5.5 kg more than in the second bag and the third is 0.5 kg more than in the second bag. Determine how many kgs of potatoes is in each bag.
  10. Factory and divisions
    factory_2 The factory consists of three auxiliary divisions total 2,406 employees. The second division has 76 employees less than 1st division and 3rd division has 212 employees more than the 2nd. How many employees has each division?
  11. Gold coin
    gold_munzen Gold coin contains 964 promile pure gold, which is 7.16 g. What is the weight of coin in grams?
  12. Barrel 4
    sudy Barrel of water weighs 63 kg. After off 75% water, the weight of the barrel with water is 21 kg. How many kg weigh empty barrel and how many kgs water in it?
  13. Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?
  14. Trees
    tree_1 A certain species of tree grows an average of 0.5 cm per week. Write an equation for the sequence that represents the weekly height of this tree in centimeters if the measurements begin when the tree is 200 centimeters tall.
  15. Volleyball
    volejbal 8 girls wants to play volleyball against boys. On the field at one time can be six players per team. How many initial teams of this girls may trainer to choose?
  16. Functions f,g
    linear_eq_4 Find g(1) if g(x) = 3x - x2 Find f(5) if f(x) = x + 1/2
  17. Theorem prove
    thales_1 We want to prove the sentense: If the natural number n is divisible by six, then n is divisible by three. From what assumption we started?