Reason - examples - page 6

  1. Division
    bonbons Three siblings Helena, Oliver and George split the bag with candies on merit in the ratio 6:1:4. How many candies should each get if in bag were 88?
  2. Camp
    tabor In a class are 26 children. During the holidays 16 children were in the camps and 14 children on holiday with their parents. Determine the minimum and maximum number of children that may have been in the camp and on holiday with their parents at the same
  3. Father and son
    father_son Father and son are together 80 years. Son is 28 years younger than father. How old is the son?
  4. Sea on the Moon
    ship_on_moon Assume that the Moon has sea, the same composition as on the Earth (has same density of salt water). Calculate dive of boat floating in the sea on the Moon, when on Earth has dive 3.6 m. Consider that the Moon has 6.5-times smaller gravitational accelerati
  5. Dog II
    hajny_pes Journey from a rangers' home to the town is 6 km. Mr. ranger started from his home and went 3 km per hour. His women came from the town and also went 3 km per hour. With ranger started dog and runs in 12 km in 1 hour. The dog went to ranger's women then.
  6. Election mathematics
    statny-znak-sr_1 In elections, 14 political parties received this shares of voters: party A 49.8 %party B 11.4 %party C 7.9 %party D 6.3 %party E 6.1 %party F 5.7 %party G 4.6 %party H 2.9 %party I 2.2 %party J 1.3 %party K 1 %party L 0.7 %party M 0.1 % Calculate what th
  7. Train
    sncf The train is running at speeds of 96 km/h. From the beginning of braking to full stop train run for 3.3 minutes. If the train slows the braking equally, calculate the distance of the place from the station where you need to start to brake.
  8. Ultra expensive ramps
    rampy_1 The village Čakajovce have two level railway crossings (the ramps), the railway company ZSR decided to replace it. The price for upgrading the two crossings is 302065 Euros. Calculate how many houses for 77000 euros is possible to obtain at this price. Ca
  9. Leveling
    quattro Calculate how many 25 kg bags of leveling concrete must be purchased if we leveling room 15 m2 to the "height" 6 mm if consumtion is 1.5 kg per square meter and millimeter thickness.
  10. Christmas Day
    stedryd In leap years was 53 Sundays. On what day of the week fell to Christmas Day?
  11. Mouse Hryzka
    myska_hryzka Mouse Hryzka found 27 identical cubes of cheese. She first put in a large cube out of them and then waited for a while before the cheese cubes stuck together. Then from every wall of the big cube she will eats the middle cube. Then she also eats the cube
  12. Wiring
    install_pipes Conduit has a cross section 482 mm. Maybe put it into 6 conductors with a cross section S2 $mm2?
  13. Fuel consumption
    1car Kia car has an average diesel consumption of 4.9 liters per 100 kilometers. What is the car range for a full tank of volume 50 liters?
  14. Lines
    bus Five bus lines runs at intervals 3, 6, 9, 12, 15 minutes. In the morning, suddenly start at 4:00. After how many minutes the bus lines meet again?
  15. Purchase
    cart Mother bought 5 boxes of milk and 7 kg of potatoes and paid a total CZK 147. Aunt bought 7 boxes of milk and 3 kg of potatoes and paid 131 CZK. What is the price of one carton of milk and 1 kg of potatoes? How CZK together would have saved if bought at the
  16. Tractors
    tractor_2 Six tractors plowing the field for 8 days. After two days, two tractors broke down. How many days were prolonged work in the field?
  17. Pedestrian and cyclist
    cyklisti2 Pedestrian out with a speed of 4 km/hour from city center and after 1hour and 10 minutes came after him cyclist at speed of 18 km/h. At how many minutes he catches up with pedestrian?
  18. Pizza master
    pizza_3 Master says that he can splits pizza to 16 parts by five equals straight cuts. Is it possible?
  19. Carpenter
    stolar You want to cut long board into smaller pieces. Carpenter said that one cut of the board into two pieces will cost you 100 cents. But you need to cut the board into 9 parts. How much you pay?
  20. Exhibition
    skola_vola The teacher paid for 280 Kč for 4.A students for admission to the exhibition. How many students were on the exhibition?

Do you have interesting mathematical example that you can't solve it? Enter it and we can try to solve it.



To this e-mail address we will reply solution; solved examples are also published here. Please enter e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.