Equation + reason - math problems

Number of problems found: 398

  • Gas prices 2021
    gasprom According to the SPP price list in 2021, the price of natural gas together with its supply is as follows: D1 - we cook. Fix 3.34 euros/month and 0.0479 euros/kWh (1 cubic meter of gas is approximately 10.555 kWh. It is called combustion heat and changes o
  • In the
    apollo In the arithmetic sequence a1 = 4.8, d = 0.4. How many consecutive members, starting with the first, need to be added so that the sum is greater than 170?
  • Two numbers
    eq1 One number is by 79 larger than the other. If we divide the larger number by the smaller one, we get the ratio 5 and the remainder 11. Determine both numbers.
  • Cost structure
    factory_butter You are currently trying to decide between two cost structures for your business: one that has a greater proportion of short-term fixed costs and another that is more heavily weighted to variable costs. Estimated revenue and cost data for each alternative
  • Boys and girls 8
    boy In a class of 35 boys and girls that has a ratio of 2:5, 5 boys are absent and 5 boys are present. How many students are present?
  • Wheel gear
    bicycle_gears A drive wheel of radius 2 is connected to a drive wheel of radius 1 by a pulley of length 17. What is the distance between the wheel axles?
  • Chad buys
    peanuts Chad buys peanuts in 2-pound bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound off peanuts. How many 2 pound bags of peanuts should Chad buy so that he can fill the 5/6-pound bags without having any peanuts left over?
  • Five number code
    pin_keyboard I have a 5 digit code on the bag that I forgot. All I remember is that it was a symmetric number and the sum of its digits was 22. Write all the numbers that can be a code. .
  • Petra's test
    test The answer will be given 8 marks, and the wrong answer will be deducted 3 marks. The total number of marks obtained by the school is 36. If Petra answered six questions correctly,   how many questions were answered incorrectly by the student from the scho
  • Fruit equation
    jablon Find how many peaches could be bought instead of buying one melon, one pear, one apple and two plums if we know that: • Melon and plum cost the same as three apples • if we subtract the price of a pear from the price of peach, we get the price of plum • T
  • Poisson distribution - daisies
    Poisson_distribution The meadow behind FLD was divided into 100 equally large parts. Subsequently, it was found that there were no daisies in ten of these parts. Estimate the total number of daisies in the meadow. Assume that daisies are randomly distributed in the meadow.
  • Two workers
    work One worker makes a part 4 hours and the second 9 hours later than they would make the same part together. How long does it take for each worker to make the part himself?
  • The carpenters
    wood The carpenters cut the beam. Half of the cut pieces were 1 meter long, a quarter of the pieces were two meters long and the remaining 8 meters of the beam were cut into two equal parts. - What was the length of the original beam? - What part of the origin
  • Two-digit number
    numbers In a two-digit number, the number of tens is three greater than the number of units. If we multiply the original number by a number written in the same digits but in reverse order, we get product 3 478. Find the original number.
  • Harry
    land Harry Thomson bought a large land in the shape of a rectangle with a circumference of 90 meters. He divided it into three rectangular plots. The shorter side has all three plots of equal length, their longer sides are three consecutive natural numbers. Fi
  • No solutions
    eq1 Why does the equation 9-2x-9-16x=-14x-7-4x-11 have no solutions?
  • The difference 2
    numbs The difference between the two numbers is 25. The smaller number is 1/6th of the larger number. What is the value of the smaller number?
  • Apples investment
    jablka The merchant bought a certain amount of apples and paid 1 denarius for every 7 apples. The next day he sold all the apples for 1 denarius for 5 pieces and earned 12 denarii. How many apples did he originally buy and how many did he have to invest in this
  • Pigs
    pigs A buyer said, "I want to buy 100 pigs for 100 denarii. An adult pig costs 10 denarii, a sow 5 denarii, two little piglets are worth 1 denarius. " How many pigs, sows and piglets could he buy for exactly 100 denarii?
  • Exchange € 100
    penize Find out how many ways you can exchange € 100 if you have an unlimited number of 50, 20, 10 and 5 euro banknotes. Use a method other than listing all options systematically.

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation? Equations Math problems. Reason - math problems.