Word problem
348 students were on holiday in Hungary. 133 bought pizza, chips 28 pupils, 25 pupils bought soda, butter 26 pupils, 15 pupils fruits, vegetables 29 students.
How much pay for all the food, if every meal costs 5.3 euros?
How much pay for all the food, if every meal costs 5.3 euros?
Correct answer:

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
arithmeticUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- N percentille problem
Here is a data set (n=117) that has been sorted. 10.4 12.2 14.3 15.3 17.1 17.8 18 18.6 19.1 19.9 19.9 20.3 20.6 20.7 20.7 21.2 21.3 22 22.1 22.3 22.8 23 23 23.1 23.5 24.1 24.1 24.4 24.5 24.8 24.9 25.4 25.4 25.5 25.7 25.9 26 26.1 26.2 26.7 26.8 27.5 27.6 2
- The raw
The raw data presented here are the scores (out of 100 marks) of a market survey regarding the acceptability of a new product launched by a company for a random sample of 50 respondents: 40 45 41 45 45 30 30 8 48 25 26 9 23 24 26 29 8 40 41 42 39 35 18 25
- Salami
We have six kinds of salami, six of which have ten pieces, and one of which has four pieces. How many ways can we distinctly choose five pieces of salami?
- Z-score
The mean adult male pulse rate is 67.3 beats per minute, with a standard deviation of 10.3. Find the z-score for an adult male's pulse rate of 75. (Round the z-score to two decimal places. )
- Pet shop 2
Aneta has 13 chickens, 9 rabbits, 2 cats, and one dog. In the pet shop, 1 bird costs 100 CZK, 1 rabbit costs 120 CZK, 1 cat costs 400 CZK, and 1 dog costs 620 CZK. 1. How much did Aneta pay for all the animals in total? 2. Aneta bought all the animals at
- Accurately 78764
The treasurer is to pay the following amounts: €369 30c, €1426 25c, €694 17c, €1242 38c, €858 41c and €219 38c. How many hundred euros will he order at the bank to pay each amount accurately and, if possible, in the largest bills and coins?
- Gardener 5
The gardener bought 17 apple trees and 11 pears. He paid a total of €111.65. How many euros did 1 pear cost, if we know that its price was 35 cents higher than the price of 1 apple tree? How much would the gardener pay for 28 apple trees and 15 pears?