Slovna úloha pre 9. ročník
395 žiakov sa vybralo na dovolenku do Madarska. 110 si kúpilo pizzu, 21 žiakov chipsy, 26 žiakov malinovky, 18 žiakov maslo, 12 žiakov ovocie, 29 žiakov zeleninu.
Koľko za všetko jedlo zaplatia, ak každé jedlo stojí 5,5 eur?
Koľko za všetko jedlo zaplatia, ak každé jedlo stojí 5,5 eur?
Správna odpoveď:

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1
Súvisiace a podobné príklady:
- Na prienik množín
10 žiakov išlo do obchodu. 6 žiakov si kúpilo lízatka a 9 žiakov si kúpilo žuvačky. Koľko žiakov si kúpilo aj lízatka aj žuvačky (ak si každý niečo kúpil)?
- Dom po babke
Drábekovci zdedili po babke dom v tvare kocky, ktorý zaberal na pozemku 121 m². Chcú si zatepliť obvodové múry. Koľko eur zaplatia za materiál, ak 1 m² materiálu stojí 11 eur a 15 % plochy fasády tvoria okná a dvere?
- Majitelia
Majitelia okrasnej záhrady sa rozhodli skrášliť vstup do záhrady dvoma žulovými podstavcami zloženými z hranola a gule. Guľa má priemer 56 cm, hranol má rozmery 60 cm, 60 cm a 150 cm. Koľko eur zaplatia majitelia za podstavce, ak 1 dm³ žuly má hmotnosť 2,
- Kožuch pre mamičku
Oblek pre otecka stojí 134 eur. Je to o 220 eur menej, ako stojí kožuch pre mamičku. Koľko zaplatia rodičia za oblek a za kožuch spolu?
- Percentil: 8403
Tu je súbor dát (n=117), ktorý bol zotriedený. 10,4 12,2 14,3 15,3 17,1 17,8 18 18,6 19,1 19,9 19,9 20,3 20,6 20,7 20,7 21,2 21,3 22 22,1 22,3 22,8 23 23 23,1 23,5 24,1 24,1 24,4 24,5 24,8 24,9 25,4 25,4 25,5 25,7 25,9 26 26,1 26,2 26,7 26,8 27,5 27,6 27,
- Poľnohospodári
Poľnohospodári naložili do nákladného auta ovocie a zeleninu určené pre predajne. 10 debien po 5 kg hrušiek, 8 debien po 6 kg sliviek, 7 debien po 9 kg mrkvy a 10 vriec po 50 kg zemiakov. Koľko kg ovocia a zeleniny naložili celkom? Koľko kg mohli ešte nal
- Kasey
Kasey mala na účte 98,17 dolárov. Zobrazujú sa jej účtenky zo dňa. Zobrazia sa tri účtenky. V Food Truck si kúpila taco jedlo za osem dolárov a päť centov, daň bola šesťdesiatštyri centov a spolu osem dolárov a šesťdesiatdeväť centov. V Abar Transportatio
- Odpad
Obyvatelia rodineho domu zaplatia za tyzden 120litrovu plastovu nadobu na odpad. Koľko odpadu vyprodukuju za rok? Koľko zaplatia ročne za jeho odvoz ak im smetie vyvážajú raz týždene a jeden odvoz stoji 3,32 eura?
- Na divadelnom predstavení
Na divadelnom predstavení sa zúčastnilo 258 žiakov, ktorí zaplatili za predstavenie 129 eur. Koľko žiakov musí vidieť predstavenie, aby sa vyzbieralo až 150 eur?
- Ovocie
(I) Kúpil som tri jablká, dva pomaranče, štyri hrušky a päť banánov, ktoré spolu stáli 3,73 libry. (i) Kúpil som dvadsaťjeden jabĺk, žiadne pomaranče, osem hrušiek a pätnásť banánov, čo spolu stálo 7,57 libry. (i) Kúpil som si jedno jablko, osemnásť pomar
- Zlomky: 42141
Zlomky: 14/17 . 34/56 + 6/9 + 10/13 : 5/26 = 10/16 - ¼ + 15/18 : 5/9 = ¾ . (25/42 - 3/7) +16/21 : 4/7 = 2. Celé čísla: (-12) + (-6). (-2) - (-14) : 2 = 35 : (-5) + (-12) . 2 + (-6) = 42 : (-3) . (-5) - (-12)+ (-16) =
- Kilo cukroviniek
Jeden kilogram čokoladovych bonbonov stoji 10 eur. Katka si kupila 250 gramov a mala v baleni 8 bonbonov. Koľko stoji 1 bonbon?
- Koláčiky
Tri koláčiky a dve malinovky stoja 3€ a 21 centov. Tri koláčiky a tri malinovky stoja 3€ a 99 centov. Koľko centov stojí jeden koláčik a koľko jedna malinovka ?
- Embéčka
Spotreba auta na 100 km je 6,6 litra benzínu, 1 liter benzínu stojí 1,274 euro. Koľko euro minul dedko, ak autom prešiel 321 km.
- Košíky
V šiestich košíkoch má predavač ovocie. V jednotlivých košíkoch sú len jablká alebo len hrušky s nasledovným počtom ovocia: 5,6,12,14,23 a 29. ,,Ak predám tento košík, " rozmýšľa predavač ,,potom mi ostane práve dvakrát toľko jablk ako hrušiek. " Na ktorý
- Koľko 159
Koľko zaplatíme za položenie drevenej podlahy v obývačke bytu s rozmermi 40dm a 50dm, ak 1meter štvorcový drevenej podlahy stojí 12,4 eur?
- Jedno 58
Jedno číslo časopisu pre moderátora stojí 1,61 eura. Ročné predplatné za 12 čísel je 18 eur. Koľko ušetríš na jednom čísle pri predplatení časopisu?