Two pen

Two pens and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?

Correct answer:

n =  40

Step-by-step explanation:


2p+n = 56
p = n/5

2•p+n = 56
p = n/5

n+2p = 56
n-5p = 0

n = 40
p = 8

Our linear equations calculator calculates it.



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



Showing 1 comment:
#
Kaitlin
I need help but this place did not help

avatar









Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Four pupils
    four_digit Four pupils divided $ 1485 so that the second received 50% less than the first, the third 1/2 less than a fourth, and fourth $ 154 less than the first. How much money had each of them?
  • Exchange rates
    penize If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Banknotes
    ducat $ 1390 was collected. How much was in $20 notes and how many in $50 notes in that order? How many solutions exists?
  • A fisherman
    worms A fisherman buys carnivores to fish. He could buy either 6 larvae and 4 worms for $ 132 or 4 larvae and 7 worms per $ 127. What is the price of larvae and worms? Argue the answer.
  • Loan
    money If you take a bank loan $ 10000 and we want to repay after the year, we have to pay the total amount $ 10320/ What is the annual interest rate on this loan?
  • Tickets 4
    cinema2 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  • 3 shirts
    klobouk 3 shirts for $35 2 hats and a shirt for $20 which system of equations can be used to find s, the cost of one and h, the cost of one hat?
  • Tabitha
    factory_butter Tabitha manufactures a product that sells very well. The capacity of her facility is 241,000 units per year. The fixed costs are $122,000 per year, and the variable costs are $11 per unit. The product currently sells for $17. a. What total revenue is requ
  • Saving 9
    penize An amount of $ 2000 is invested at an interest of 5% per month. If $ 200 is added at the beginning of each successive month but no withdrawals. Give an expression for the value accumulated after n months. After how many months will the amount has accumula
  • Bottle
    bottle Bottle with wine costs 58 USD. Wine is 27 USD more expensive than the empty bottle. How much is the bottle itself?
  • Banknotes
    penize Eva deposit 7800 USD in 50 banknotes in the bank. They had a value of 100 USD and 200 USD. How many were they?
  • Sales off
    sweater If a sweater sells for $ 19 after a 5% markdown, what was its original price?
  • Dera bought
    oku_pokladna Dera bought a set of 2 files and 5 notebooks for a special offer of $12.95. if the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and file?
  • Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?
  • Alice
    usd Alice spent 5/11 of her money on a back pack. She has $42 dollars left. How much was her back pack?
  • On the 4
    water On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  • Debt
    usd Joe and Caryl have a debt of $100,500. Joe makes $90,000 per year, and Caryl makes $35,000 per year. How much should both pay to zero out the debt fairly, based on their salaries?