Enterprise and wages

The enterprise operates a total 115 workers, and their average salary is M dollars. If the company has hired an additional 15 employee whose average wage would be the S dollars, it will reduce the overall average salary by 2.6%.

Calculate the value of the proportion of their salaries M/S.

Final Answer:

x =  1.2909

Step-by-step explanation:

q=100%2.6%=11002.6=0.974 x = M/S    115+15 115 M + 15 S = q M  115+15 115 M/S + 15 = q M/S  (115 x+15)/(115+15)=q x (115 x+15)/(115+15)=0.974 x  (115 x+15)/(115+15)=0.974 x  0.089385x=0.115385  x=0.089384620.11538462=1.2908778  x=5817501.290878=1.2909



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to send us. Thank you!







Tips for related online calculators
Looking for help with calculating arithmetic mean?
Looking for a statistical calculator?
Our percentage calculator will help you quickly and easily solve a variety of common percentage-related problems.
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

statisticsalgebrabasic operations and conceptsUnits of physical quantitiesGrade of the word problem

Related math problems and questions: