Apples

Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?

Correct answer:

v =  576 Kc
k =  480 Kc
n =  864 Kc

Step-by-step explanation:

v=1920 48/(48+40+72)=576 Kc
k=1920 40/(48+40+72)=480 Kc
n=1920 72/(48+40+72)=864 Kc



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Check out our ratio calculator.

Related math problems and questions:

  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  • Bonbons 2
    bonbons_1 Kilo sweets will cost 260 CZK. The first type has a price per 320 kg, the second type 240 CZK per kg. How many kilos of both kinds of sweets need to prepare a 35 kg mixture ?
  • Toys
    obruce-a-svihadla The toy shop sold the same number of balls for 62 CZK and skipping ropes for 34 CZK. They income was 576 CZK. How many sold balls and how many skipping ropes?
  • Milk2cheese
    cheese From 40 liters of milk is produced 8 kg of cheese how many liters of milk are needed to produce 2 kg of cheese?
  • City market
    vaha Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold: Stand, Sale kg, Price CZK/kg 1 325 6.20 2 194 7.00 3 258 6.50 4 870 5.90 5 275 6.40
  • Center of gravity
    map_1 The mass points are distributed in space as follows - specify by coordinates and weight. Find the center of gravity of the mass points system: A1 [1; -20; 3] m1 = 46 kg A2 [-20; 2; 9] m2 = 81 kg A3 [9
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Blueberries
    boruvky_1 Adéla sells blueberries for 50 CZK/1 l, Zdeněk sells 1 kg of blueberries for 75 CZK. Which of them sells irritants if 1 liter of blueberries weighs 650 g?
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of these two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • Candies
    zele-bonbony_1 The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th
  • Performance
    theathre Same number of tickets sold for 15 CZK, 20 CZK, 30 CZK and 40 CZK a total of CZK 13,230 on theatre performance. How many tickets were sold for this performance?
  • Cooks
    kucharky Four cooks cleaned 5 kg of potatoes for 10 minutes. How many cook would have to work clean 9 kg of potatoes for 12 minutes?
  • Apples 5
    apples_7 In six crates are 45 kg of apples. In five crates were the same amount and in one crate was 3 kg of apples more. How many kg of apples were in each crate?
  • Apples
    apples_5 A 2 kg of apples cost a certain sum of money. This sum is equal to the number of kilograms for which we pay 72 CZK. How much is 1 kg of apples?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Candy
    bonbons_5 The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg