Ratios

Divide:
a) 250 CZK in the ratio 2:3
b) 1000 CZK in the ratio 4:7:9

Correct answer:

a1 =  100
a2 =  150
b1 =  200
b2 =  350
b3 =  450

Step-by-step explanation:

a1=250 2/(2+3)=100
a2=250 3/(2+3)=150
b1=1000 4/(4+7+9)=200
b2=1000 7/(4+7+9)=350
b3=1000 9/(4+7+9)=450



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  • Ratios
    gule Reduce the numbers: 50 in a 1:2 ratio 111 at a ratio of 2:3 70 at 10:50 560 at a ratio of 3:8
  • Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?
  • The kitchen
    tiles2_1 The kitchen has the shape of a square with a side of 5 m. We place linoleum on the floor, the price of which is 450 CZK per 1 m2. The glue costs 750 CZK. How much do we pay in total?
  • Blueberries
    boruvky_1 Adéla sells blueberries for 50 CZK/1 l, Zdeněk sells 1 kg of blueberries for 75 CZK. Which of them sells irritants if 1 liter of blueberries weighs 650 g?
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Cash back
    ceskamena After a trip 24 students have left more than 650 but less than 690 CZK (Kc). How much each student receives return when the amount is divisible by the number of pupils?
  • Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  • Coins
    mince_13 The boy collected coins with value 5 CZK and 2 CZK when he had 50 pieces saved 190 CZK. How many he has each type of coin?
  • Parking
    bus_and_car 120 vehicles parking on the morning. Pasenger car is charged 20 CZK, 50 CZK per bus. The guard collected for parking 2640 CZK in total. How many cars and how many buses stood in the parking?
  • Performance
    theathre Same number of tickets sold for 15 CZK, 20 CZK, 30 CZK and 40 CZK a total of CZK 13,230 on theatre performance. How many tickets were sold for this performance?
  • Toys
    obruce-a-svihadla The toy shop sold the same number of balls for 62 CZK and skipping ropes for 34 CZK. They income was 576 CZK. How many sold balls and how many skipping ropes?
  • Average monthly salary
    penize A total of 10 teachers work at one small school in Moravia. The monthly salary of each is 21,500 CZK or 21,800 CZK or 22,500 CZK according to their education and age. The average monthly salary for this school's teacher is 21 850 CZK. How many teachers of
  • 3 goods
    3veci Ms. Beránková bought in the shop 3 goods. Total paid for the purchase was 248 CZK. The first thing was 112 CZK and second 101 CZK. How much was the third thing?
  • Czech coins
    coins John has 540 CZK, but he has 10 CZK coins and 20 CZK coins only, we knows that he has 10CZK coins 7times more that 20CZK coins, how many 10CZK coin and how many 20CZK coins he saved?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?