Double ratio

The mobile phone was twice gradually discounted in the ratio of 3: 2 1 half: 5 quarters. How much did it originally cost if the price was CZK 4,200 after a double discount?

Result

a =  10080

Solution:

c=4200 a:b:c=3:(2+1/2):(5/4)  b:c=(2+1/2):(5/4)  b=(2+1/2)/(5/4) c=(2+1/2)/(5/4) 4200=8400  a:b=3:(2+1/2) a=3/(2+1/2) b=3/(2+1/2) 8400=10080   Correctness test:  a1=3/(5/4) c=3/(5/4) 4200=10080c=4200 \ \\ a:b:c=3:(2 + 1/2):(5/4) \ \\ \ \\ b:c=(2 + 1/2):(5/4) \ \\ \ \\ b=(2 + 1/2)/(5/4) \cdot \ c=(2 + 1/2)/(5/4) \cdot \ 4200=8400 \ \\ \ \\ a:b=3:(2 + 1/2) \ \\ a=3/(2+1/2) \cdot \ b=3/(2+1/2) \cdot \ 8400=10080 \ \\ \ \\ \text{ Correctness test: } \ \\ a_{1}=3/(5/4) \cdot \ c=3/(5/4) \cdot \ 4200=10080



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  1. Sugars
    vaha2 In what ratio must two sorts of sugar, costing #390 and #315 per kg respectively, be mixed in order to produce a mixture worth #369 per kg?
  2. New ratio
    chicken_6 The ratio of ducks and chicken in our yard is 2 : 3. The total number of ducks and chickens together is 30. Mother gave 3 of the chickens to our neighbor. What is the new ratio now?
  3. Ducats
    dukat The king divided the ducats to his three sons in a ratio of 2: 5: 4. How many ducats the king divided them if the youngest received 260 ducats, which was the least of all sons.
  4. Red diplomas
    test_16 He numbers of students with honors in 2013 and 2014 are in ratio 40:49. How big is the year-on-year percentage increase?
  5. Four friends
    money_10 Four friends shared the money. Vasek got 1/4 of the total amount. Tonda received 1/3 of the rest of the money, Joe got a half from the second residue and Jirka left 80. How much money get together?
  6. Discount and prices
    sale After a 29% discount, the new product price was € 426. What was the original price of the product?
  7. 3/8 off
    sale_2 A shirt cost 38.95 How much will you pay for the shirt if it has a discount tag for 3/8 off? Round to the nearest cent
  8. Three monks
    Bible Three medieval monks has task to copy 600 pages of the Bible. One rewrites in three days 1 page, second in 2 days 3 pages and a third in 4 days 2 sides. Calculate for how many days and what day the monks will have copied whole Bible when they begin Wednes
  9. Fifth of the number
    numbs_5 The fifth of the number is by 24 less than that number. What is the number?
  10. Simple equation 6
    eq1_9 Solve equation with one variable: X/2+X/3+X/4=X+4
  11. Equation with mixed fractions
    fractions 2 3/5 of 1430+? = 1900. How to do this problem
  12. Scholarship
    coins The annual scholarship of the best student and second-best student in the class is 3500 euros in total. The best student scholarship in 8 months is the same as the second-best student scholar in the class for the whole year. How big is the annual scholars
  13. Two pen
    pens Two pen and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?
  14. Percentages 5
    usd_1 $5.25 is 7 1/2% of what number?
  15. Shopping center
    bicycle_gears_3 The shopping center buys from the manufacturer bikes at a purchase price of 180 €. It sells them for a sale price of 250 €. However, in the advertising for the sale of these goods, the shopping center spent 20% of the selling price of all bicycles in stoc
  16. Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?
  17. 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?